رویت ماه – رویت هلال ماه شوال به راحتی امکان پذیر نیست

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۳۱

رویت هلال ماه به راحتی امکان پذیر نیست

روزهای پایان ماه مبارک رمضان که از راه می رسند بحث رویت ماه شوال داغ می شود. علی ابراهیمی سراجی کارشناس نجوم در این رابطه گفته است: در شب سوم خرداد ماه امسال ماه قابل رویت است؛ اما نه به راحتی. کارشناسان برای رصد ماه همواره منتظر لحظه مقارنه خورشید و ماه می مانند. این اتفاق سوم خرداد در ساعت ۲۲:۰۹ رخ خواهد داد.

رویت هلال ماه شوال به راحتی امکان پذیر نیست

رویت هلال ماه شوال به راحتی امکان پذیر نیست

رویت ماه شوال

از زمان مقارنه خورشید و ماه که بگذرد، ماه وارد آسمان شب می شود. با توجه به این توضیحات اولین غروب بعد از مقارنه در شب بیست و نهم ماه رمضان (سوم خرداد) هلال ماه قابل رصد کردن است.

این کارشناس در ادامه گفت: لحظه غروب سوم خرداد در پهنه ایران ماه حدود ۶ تا ۷ درجه ارتفاع می‌گیرد. به همین دلیل رصد بسیار سخت خواهد شد. امسال به دلیل این ارتفاع گیری ماه باید از تلسکوپ و دوربین‌های دوچشمی استفاده شود. با استفاده از این ابزار می توانیم هلال باریک ماه را به دام بیندازیم. البته احتمال بسیار ضعیفی هم وجود دارد که در غرب کشور هلال ماه شوال با چشم غیر مسلح هم قابل رویت باشد.

آنچه که مسلم است امسال بر خلاف شرایط معمول در سال های گذشته، هلال ماه را با گذشت ۲۲ ساعت از لحظه مقارنه در روز سوم خرداد نمی شود با جشم غیر مسلح رصد نمود.

رصد همواره مشکل است

این کارشناس نجوم این را هم اضافه کرد که رصد هلال ماه شوال در سال های گذشته هم چندان آسان نبوده است. هلال ماه شوال بسیار باریک است. تنها ۰.۸۵ درصد  از این هلال، روشن است. بنابراین رصد آن همواره مشکل بوده است. وی همچنین گفت: در سال ۱۴۳۹ هم شرایطی مشابه امسال داشتیم که برای رویت مجبور به استفاده از ابزار های رصدی شدیم. شرایط دشوار امسال به دلیل شرایط مداری ماه اتفاق افتاده است. ماه در حالت دورتری در مدار نسبت به زمین قرار می گیرد و آرام تر از خورشید فاصله خواهد گرفت.

هلال ماه در شرق و مرکز آسیا زودتر قابل رصد است. پس از آن در بخش هایی از خاورمیانه، آفریقا و بخش بزرگی از آمریکا هلال ماه با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود. اما در اروپا غالبا نیاز به استفاده از ابزار است تا بتوان ماه را رصد کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 − 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0