رویکرد اخیر امارات متحده عربی از منظر تاکتیکی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۷

رویکرد اخیر امارات متحده عربی

رویکرد اخیر امارات متحده عربی در سطح منطقه ای و جهانی تأمل برانگیز است. اخیراً امارات متحده عربی سیاستی همسو با ایران را در پیش گرفته است  و در برخی جریانات منطقه‌ای رویه همکاری با ایران را در مقابل دیگر دیگر قدرت‌ها اتخاذ نموده است . این رفتار دوگانه امارات متحده عربی  سوال برانگیز بوده است و آن را باید از منظر تاکتیکی نگریست تا استرانژیک.

علل چرخش به سمت ایران

در خصوص چرخش تاکتیکی امارات متحده عربی به سمت ایران علل آشکار و پنهانی نهفته است. امارات متحده عربی اخیرا به دلیل پاره ای از مسائل منطقه‌ای از جمله روابط نزدیک آمریکا با قطر، با ایالات متحده دچار اختلافاتی شده است .

از دیدگاهی دیگر امارات متحده عربی به دنبال اتحادش  با عربستان سعودی  در صدد محک زدن این اتحاد است، در این روند تنها گذاشتن عربستان عودی و بحرین و اتکا به رویارویی لفظی با ایران  و اینکه از مصالحه با حوثی های شیعی در یمن خودداری کند.

از لحاظ ساختار اقتصادی کشور امارات به طور ویژه ابوظبی و دبی که سریع ترین کشورهی جهان است از نظر اقتصادی توان رویارویی با ایران را ندارد.

از این رو محاسبات استراتژیک امارات  متحده عربی، امریکا و ایران وارد درگیری نظامی نخواهند شد ولیکن برای اینکه  کشتیرانی و حمل و نقل در تنگه هرمز و خلیج فارس آزاد و امن باشد و تردد کشتی های نفتی با مشکل مواحه نباشد رویکرد سازش و مذاکره با ایران را در پیش گرفته است

 

 

    اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 + 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان