تنظیم بازار خودرو – واردات خودروهای ارزان قیمت خارجی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۲۹

رکود طولانی مدت بازار خودرو

بازار خودرو همچنان در حالت رکود مانده و خرید و فروش‌ها به نازل‌ترین میزان خود رسیده است. در این فضای رکود واسطه‌گران خودرو و سوءاستفاده‌کنندگان در فضای مجازی قیمت دلخواه خودرو را منتشر می کنند. این عملکرد فرصت طلبان و دلالان فضای بازار را برآشفته و بر بی ثباتی  قیمت در بازار دامن زده است.

بازار خودروهای وارداتی طی چند سال گذشته متاثر از تحولات سیاست بوده است. بسته شدن ۶ ماهه سامانه ثبت سفارش، افزایش تعرفه‌های گمرکی آن، تغییر نرخ ارز و یکسان سازی آن، منجر به جهش قیمت  در بازار شده است. بازار خودروهای وارداتی دست دوم نیز در پرتو تحولات و جهش قیمت‌ها دچار آشفتگی شده و هر کس قیمت سلیقه‌ای خود را اعلام می‌دارد.

بر پایه ابلاغیه سال گذاشته وزیر صنعت که ثبت سفارش و واردات ۱۳۳۹ ردیف تعرفه‌ای کالا از جمله خودرو ممنوع اعلام شد از این رو این خودروها که با هدف کاهش خروج ارز از کشور و حمایت از صنایع و تولیدات داخلی بودند، عرصه را برای انحصار تمام خودروسازان داخلی باز کرده و در عمل خودروسازان داخلی رقیبی برای تولیدات خود در بازه های قیمتی موجود ندارند.. این امر افزایش تعرفه‌ها و عوارض وارداتی خودرو را به دنبال داشته است.

راهکار برای رکود بازار خودرو

واردات خودروهای ارزان قیمت خارجی اخیراً برای ثبات قیمت خودرو و تنظیم بازار ارائه شده است. از دید برخی با وجود تعرفه‌های ورودی و عوارضی که بر واردات خودروها وضع شده، این راهکار را چندان منطقی نمی‌دانند.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت و گویی با خبرنگاران اظهار کرد: «سال‌های گذشته تعرفه‌گذاری بر خودروهای وارداتی، با هدف تنظیم و کنترل بازار و حمایت از صنایع داخلی انجام می شد، اما این روزها تعرفه ها آنقدر غیرمنطقی بالا رفته که به نظر می‌رسد موضوع به «ممانعت از واردات» تبدیل شده است.»

وی در ادامه بیانات خویش افزود: «وضع تعرفه حداقل ۵۵ درصدی در کنار بیش از ۳۰ درصد انواع عوارض شامل عوارض شماره‌گذاری، آموزش و پرورش، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه نگهداری گمرک، تعرفه استاندارد، محیط زیست، اسقاط خودرو و غیره، یعنی اینکه یک خودروی ۱۰ هزار دلاری دستکم با افزایش هزینه هشت هزار دلاری روبرو خواهد شد. خودروی کمتر از ۱۰ هزار دلار قیمت در جهان کم نیست، اما ۱۰ خودروی نخست این فهرست از استانداردهای ۵۴ گانه برخوردارند و نمی توانند استانداردهای ۸۵ گانه مدنظر سازمان ملی استاندارد ایران را پشت سرگذارند».

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان