ریزش مو – نقش ویتامین ها در کنترل آن

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۳۰

دلایل ریزش مو

ریزش مو به دلایل متفاوتی برای مردان و زنان اتفاق می افتد، اما کمبود ویتامین ها از عمده ترین این دلایل هستند. مو نقش مهمی در زیبایی یک فرد ایفا می کند و همه افراد دوست دارند که موی زیبا و سالم داشته باشند.

ریزش مو دلایل متعددی دارد، که از میان آن ها می توان به مشکلات هورمونی، کمبود آهن، روی و ویتامین ها اشاره کرد. بسیاری از افراد آگاهی کافی در این زمینه ندارند و بدون مراجعه به پزشک داروهایی مصرف می کنند که نه تنها به ریزش موی آن ها کمکی نمی کند بلکه عوارض دیگری نیز دارد.

ریزش مو به تدریج آغاز شده و به مرور زمان و با بالا رفتن سن بیشتر می شود. اگر میزان موهایی که در طول روز می ریزند از میزان موهایی که رشد می کنند بیشتر باشد به این معنی است که فرد دچار ریزش مو شده است.

کمبود ویتامین و ریزش مو

کمبود ویتامین ها تاثیر زیادی در ریزش مو دارند. هشتاد درصد ایرانیان با کمبود ویتامین دی و روی مواجه هستند. زیرا موقعیت جغرافیایی ایران به صورتی است که زینک در آن کمیاب است و موادی که حاوی زینک باشند چندان زیاد نیستند.

از این رو افراد برای دریافت زینک مورد نیاز خود باید از مکمل استفاده کنند. از منابع ویتامین دی نیز می توان به قارچ و غذاهای دریایی اشاره کرد که در کنار مکمل ها می توانند این کمبود را جبران کنند.

لبنیات دارای ویتامین دی نیستند و فقط حاوی کلسیوم می باند. از این رو برخی از شرکت های لبنیات اقدام به تولید لبنیات حاوی ویتامین دی کرده اند.

میزان کمبود آهن در زنان بیشتر است زیرا عادت ماهیانه باعث می شود که آهن بیشتری را از دست بدهند. برای رفع این مشکل باید از مکمل های بیوتین، سبوس گندم و برنج استفاده کنند.

مواد غذایی همچون گوشت قرمز، عدس، جعفری، گوجه و اسفناج نیز سرشار از آهن هستند و کمک زیادی به افرادی که کمبود آهن دارند می کنند.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان