زلزله ازمیر – آمار کشته و زخمی های زلزله و سونامی در ازمیر ترکیه

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۱۰
زلزله ازمیر - آمار کشته و زخمی های زلزله و سونامی در ازمیر ترکیه

ترکیه روی خط زلزله

کشور ترکیه یکی از کشورهای زلزله خیز جهان است. روز گذشته زلزله ازمیر در این کشور متاسفانه خرابی ها و تلفات زیادی بر جا گذاشته است. این زمین لرزه در ۱۷ کیلومتری ساحل استان ازمیر ترکیه و در عمق ۱۶ کیلومتری زمین رخ داده است. طبق گزارشی که مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه بامداد امروز منتشر کرد شمار قربانیان این حادثه به ۲۴ کشته و ۷۹۹ زخمی رسیده است. همچنین شهردار ازمیر اعلام کرده است تا کنون ۷۰ نفر از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند.

لازم به ذکر است زلزله ۷.۸ ریشتری سال ۱۹۹۹ میلادی در این کشور بیش از ۱۷ هزار کشته برجا گذاشت.

زلزله ازمیر - آمار کشته و زخمی های زلزله و سونامی در ازمیر ترکیه

زلزله ازمیر – آمار کشته و زخمی های زلزله و سونامی در ازمیر ترکیه

زلزله ازمیر

خبرگزاری آناتولی به نقل از مرکز مقابله با حوادث غیر مترقبه ترکیه اعلام کرده پس از وقوع زمین لرزه اصلی، تا این لحظه ۲۲۴ پس لرزه نیز رخ داده است. بر اساس تصاویر دریافتی از منطقه، چند ساختمان در ازمیر ترکیه تخریب شد و متاسفانه شماری از شهروندان زیر آوار مانده‌اند. همچنین گزارشات دیگری نیز از سایر استان های این کشور می رسد که تخریب ساختمان ها در آن مناطق نیز اتفاق افتاده است.

این زمین لرزه شدید در استانبول، آنکارا و همین طور در پایتخت یونان، شهر آتن نیز احساس شده است. گزارشات نشان می دهد در یونان ۲ نوجوان در جزیره ساموس به دلیل این زمین لرزه جان خود را از دست دادند اما گزارشی از تعداد مصدومین احتمالی در این کشور منتشر نشده است. مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه اعلام کرد که این زلزله ۶.۶ درجه در امواج درونی زمین (ریشتر) قدرت داشته اما مرکز زمین‌شناسی آمریکا قدرت زلزله ازمیر را ۷ ریشتر اعلام کرد.

وقوع سونامی

پس از وقوع این زمین لرزه مهیب برخی شهر های ساحلی این کشور دچار سونامی هم شدند. آب دریا به این شهرها وارد شده و مشکلات فراوانی را برای مردم این مناطق به وجود آورده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 − 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان