زمین لرزه – ساعاتی قبل زلزله ای آوج استان قزوین را لرزاند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۰۳
زمین لرزه - ساعاتی قبل زلزله ای آوج استان قزوین را لرزاند

خسارت و مالی و جانی رخ نداده است

ساعت ۱۵:۰۴ امروز زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین مرز استان‌های قزوین و همدان (حوالی شهرستان آوج) را لرزاند. طبق اعلام ها خوشبختانه هیچگونه خسارت مالی و جانی از این زلزله گزارش نشده است. فرماندار شهرستان آوج در این مورد گفته است: وقوع این حادثه موجب بروز تکان های شدیدی در دو مرحله در سطح شهرستان شد.

بلافاصله پس از وقوع زلزله، تیم های ارزیابی متشکل از دهیاران و بخشداران در چهار گوشه شهرستان اقدام به بازدید میدانی نمودند. طی این بازرسی و بررسی ها مشخص شد این حادثه خوشبختانه هیچ گونه خسارات جانی و مالی به دنبال نداشته است.

زمین لرزه - ساعاتی قبل زلزله ای آوج استان قزوین را لرزاند

زمین لرزه – ساعاتی قبل زلزله ای آوج استان قزوین را لرزاند

وقوع زمین لرزه در قزوین

با توجه به اینکه وقوع زلزله را نمی شود پیش بینی کرد و احتمال اینکه پس لرزه های شدیدی در راه باشد هم هست، به ساکنین منطقه توصیه شده دام‌ها و احشام خود را از آغل‌ها خارج کرده و از قرار گرفتن در کنار ساختمان‌های فرسوده و قدیمی پرهیز نمایند.

فرماندار منطقه از مردم درخواست کرد تا خونسردی خود را حفظ نمایند و در حالت آماده باش قرار بگیرند. در این صورت با وقوع احتمالی حادثه، کمترین میزان خسارات جانی و مالی را خواهیم داشت.

البته پس از وقوع زلزله ۵٫۴ ریشتری در شهرستان‌های آوج و آبگرم ۲ پس‌لرزه هم روی داده است؛ که بزرگی پس‌لرزه دوم ۳ ریشتر بوده، اما خسارتی از این زلزله گزارش نشده است.

خانه های مقاوم

با توجه به اینکه در حدود ۵۰ درصد از خانه‌های روستایی در آوج و آبگرم برای زلزله مقاوم‌سازی شده اند و همچنین با توجه به پایین بودن مقیاس زلزله‌های اتفاق‌افتاده به نظر می‌رسد خسارت جانی و مالی خاصی در منطقه رخ ندهد. البته برای تایید کامل چنین ادعایی نیاز است تا اطلاعات جدیدتری حاصل شود.

زمین لرزه اصلی در استان های همجوار و همچنین سایر شهرهای استان قزوین نیز حس شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 − 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان