زنگنه – پاسخگویی وزیر نفت در حضور سران قوا و نمایندگان مجلس

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۳۰

پاسخگویی وزیر نفت

زنگنه به تازگی در نامه‌ای اعلام کرد که آمادگی پاسخگویی به انتقادات در حضور سران قوا و نمایندگان مجلس دارد. وی گفت برخی از آقایان و خانم‌ها در مجلس شورای اسلامی از عملکرد من انتقاد کرده‌اند و من هم در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری و خدمت سران قوا اعلام آمادگی کرده‌ام تا در جلسه‌ای با حضور نمایندگان و سران سه قوه حضور یابم و پاسخ دهم. هر قضاوتی که بکنند، قبول دارم.

بیژن زنگنه، وزیر نفت  در برنامه گفت و گوی ویژه خبری تاکید کرد صادرات فرآورده نفتی در سال‌های اخیر جهش ۴ برابری داشته و از ۵.۸ میلیون تن به ۲۳ میلیون تن رسیده است که  تولید گاز و افزایش گازرسانی زمینه ساز آن شده است. وی با در نظر گرفتن ظرفیت تولید روزانه بنزین که به ۱۰۷ میلیون لیتر رسیده و نسبت به سال ۹۱ این مقدار ، ۵۲ میلیون لیتر است اظهار کرد: گازرسانی روستایی از ۱۴ هزار روستا در سال ۹۲ هم‌اکنون به بیش از ۳۱ هزار روستا رسیده است و ۹۵ درصد جمعیت کل کشور هم‌اکنون از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

اقدام‌های موثر اوپک

با توجه به احیا نشدن بازار نفت و  اقدام‌های موثر اوپک تاکنون قیمت نفت به بالای ۴۰ دلار برای هر بشکه رسیده است، وزیر نفت در این خصوص گفت: برآورد‌های اوپک حاکی از آن است که امسال به جز از سمت چین رشد اقتصادی وجود ندارد، اکنون حکومت هنوز در دست کروناست. اگر صنعت پتروشیمی نداشتیم به زحمت می‌توانستیم شرایط تحریم را پشت سر بگذاریم. زنگنه با بیان اینکه هم‌اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه تقاضا برای پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد که سهم نفت خام از این رقم روزانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه است، گفت: صنایع پتروشیمی و گاز دو بخش افتخارآمیز جمهوری اسلامی ایران است، پیش از انقلاب صنعت گاز وجود نداشت. اسفندماه پارسال ظرفیت تولید گاز کشور به هزار میلیون مترمکعب رسید.

فروش محصولات پتروشیمی

زنگنه با تاکید بر اینکه تولید محصولات پتروشیمی از ۱۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ به ۲۵ میلیارد دلار تا ۱۴۰۰ و در جهش بعدی در سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد می‌رسد، تصریح کرد: اگر صنعت پتروشیمی نداشتیم به زحمت می‌توانستیم شرایط تحریم را پشت سر بگذاریم. فروش محصولات پتروشیمی منبع تامین ارز کشور است.

زنگنه – پاسخگویی وزیر نفت در حضور سران قوا و نمایندگان مجلس

وزیر نفت گفت: ما برای کار‌هایی که در صنعت نفت انجام دادیم هیچ منتی سر مردم نداریم و منت‌دار مردم هم هستیم، اما همکارانمان توقع ندارند تحقیرشان کنند، یعنی همیشه بگویند کاری نکردید. اکنون اگر به من می‌گویند اشکالی ندارد، اما حرمت و زحمت مهندسان را نگه دارند. هر چه می‌خواهند به من بگویند، اما زحمات همکارانمان در صنعت نفت را زیر سوال نبرند.

برداشت گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی

وزیر نفت با بیان اینکه ظرفیت برداشت نفت از میدان‌های غرب کارون از روزانه ۷۰ هزار بشکه در سال ۹۲ به حدود رقم کنونی روزانه ۴٠٠ هزار بشکه رسیده است، گفت: تولید نفت از میدان مشترک آذر هم اکنون روزانه ۶۰ هزار بشکه است. همچنین برداشت نفت عراق از میدان‌های مشترک با ایران مطابق اطلاعاتی که داریم ۲۵۰ هزار بشکه در روز است. برنامه این است تولید نفت از میدان‌های غرب کارون به روزانه یک میلیون بشکه برسد. وی با تاکید بر اینکه برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به روزانه ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده که حرکت بزرگی بوده است،

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان