زیستگاه خرس های قهوه ای خوزستان در خطر است

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۴
خرس

زیستگاه خرس های قهوه ای خوزستان در خطر است

رییس اداره حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کردند که زیستگاه خرس های قهوه ای خوزستان در خطر است . و این به دلیل اجرای پروژه های عمرانی مثل جاده سازی، خطوط انتقال نیرو، به دلیل قطع کردن گذرگاه های خرس ها زیستگاه طبیعی خرس های قهوه ایاست که حیات آنها  را تهدید میکند. این تهدید برای همه حیوانات به خصوص گوستخواران است. این پروژه های عمرانی که بیشتر در راه های روستایی و عشایری انجام می شود. بر گونه های حیات وحش مخصوصا خرس و پلنگ تاثیر بدی دارد.

وی اعلام کرد که پروژه های عمرانی باعث تداخل زیستگاه خرس ها با چراگاه ها می شود .

۲ گونه خرس در ایران زیست میکنند . خرس قهوه ای که در همه نقاط کوستانی و  خرس سیاه که در جنوب شرقی ایران هستند.

خرس قهوه ای تنها در خوزستان دیده می شود که در مناطق کوهستانی و در جنگل های زاگرس در شمال و شمال شرق خوزستان زیست میکنند.

رییس سازمان محیط زیست اعلام کرد که به دلیل اینکه خرس های قهوه ای شب فعال هستند و در شکاف غارها مخفی می شوند. امار دقیقی از تعداد این خرس ها نیست. ولی احتمالا بیش از ۱۰۰ قلاده در خوزستان وجود داشته باشد.

مشکلات تداخل زیستگاه خرس با انسان

الوندی تصریح کرد که : جمعیت خرس های قهوه ای در مقایسه با خرس های سیاه، به دلیل اینکه همه چیز خوار و  گوشتخوار هستند در وضعیت مطلوبی قرار دارد و در خطر انقراض نیستند. ولی به دلیل تداخل زیستگاه ها با دامداران، کشاورزان و زنبورداران با خرس ها ، حیات خرس ها را تهدید میکند و در سال های آینده مشکلاتی جدی را پدید می آورد.

از جمله مشکلات مهم  تداخل زیستگاه های خرس ها با انسان، حمله آ ن ها به انسان است که در سال های اخیر در خوزستان بیشتر شده است.

رییس اداره محیط زیست اعلام کردند که : شکار خرس بر اساس قانون شکار صید و بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست،جرم محسوب می شود و جریمه ۵۰ میلیونی برای شکارچیان متخلف دارد .

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 − 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان