ستارگان در حال انفجار – کشف ناحیه ای جدید از کهکشان راه شیری

  • توسط الهام امامی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۲۴
ستارگان در حال انفجار - کشف ناحیه ای جدید از کهکشان راه شیری

ناحیه جدیدی از کهکشان راه شیری

کشف ناحیه جدیدی از کهکشان راه شیری با ستارگان در حال انفجار و درخشان با رنگ آبی در این هفته بسیار خبرساز شده است. دانشمندان با تلسکوپ گایا که متعلق به سازمان فضایی اروپا (ESA) مشغول تهیه پرجزئیات‌ترین نقشه از بازوهای مارپیچی کهکشان راه شیری بودند که این منطقه را کشف کردند و نام آن را «تیغه قیفاووس» گذاشتند. این تیغه میان منظومه شمسی (بازوی شکارچی) و صورت فلکی برساوش قرار گرفته است. این تیغه همانند یک کمربند بین دو بازی ماریپیج قرار گرفته و تعداد زیادی ستاره با اندازه سه برابر خورشید و به رنگ آبی را در بر می‌گیرند.

ستارگان در حال انفجار - کشف ناحیه ای جدید از کهکشان راه شیری

ستارگان در حال انفجار – کشف ناحیه ای جدید از کهکشان راه شیری

ستارگان در حال انفجار با رنگ آبی

به دلیل طول موج های آبی رنگی که از این ستاره ها ساطع می شود دانشمندان به این ستاره‌های غول‌پیکر ستاره‌های آبی OB می‌گویند. در واقع این ستاره های تازه کشف شده نادرترین، داغ‌ترین، کم‌عمرترین و بزرگ‌ترین ستارگان کهکشان راه شیری هستند.

واکنش‌های هسته‌ای دیوانه‌واری که در مرکز ستارگان در حال انفجار رقم می‌خورد، آن‌ها را شش برابر از خورشید داغ‌تر می‌کند. انفجارهای عظیمی که به عمرشان خاتمه می‌دهند، عناصر سنگینی را به کهکشان می‌فرستند که برای حیات ضروری است.

یکی از دانشمندان این پروژه می گوید: «ستاره‌های OB نادرند. تعداد آن‌ها در کهکشانی با ۴۰۰ میلیارد ستاره شاید کمتر از ۲۰۰ هزار عدد باشد. این ستاره‌ها مسئول پدید آمدن بسیاری از عناصر سنگین‌ هستند و می‌توانیم آن‌ها را به عنوان غنی‌سازان شیمیایی کهکشان تلقی کنیم. به خاطر وجود چنین ستارگانی که مدت‌ها قبل مردند، شیمی خاک سیاره ما به غنای کافی برای خیزش بیوشیمیایی رسید.»

زنده ترین مناطق کهکشان

اخترشناسان می گویند فعال ترین و زنده ترین منطفه کهکشان هر جایی است که ستاره های آبی آنجا باشند. محققان با مشاهده مداوم مسیر حرکت ستاره‌ها در یک جهت ثابت توانستند ثابت کنند که این منطقه جدید، بخشی از بازوی مارپیچ کهکشان است نه چیدمانی اتفاقی از چند ستاره. آنها می گویند موقعیت تیغه تازه کشف شده (کمی بالاتر از دیسک کهکشان) سرنخ‌های هیجان‌انگیزی درباره گذشته کهکشان راه شیری به دست می آید. در واقع این اتفاق می‌تواند نشان‌دهنده تاریخی پرتلاطم از تکامل کهکشان ما باشد. این نشانه‌ها ممکن است علامت برخوردهای قبلی با سایر کهکشان‌ها باشد. دانشمندان امید دارند کشف تیغه قیفاووس بتواند دریچه ای برای کسب اطلاعات بیشتر از ساختار کهکشان راه شیری باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 + 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان