سد النهضه – درگیری مصر و اتیوپی در بزرگترین سد آفریقا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۱

سد النهضه در مذاکرات  مصر و اتیوپی

سد النهضه ، بزرگترین سد آفریقا  محسوب می شود که در منطقه بنی شانگول گوموز، واقع در مرز سودان و اتیوپی، روی یک شاخه از رود نیل به نام نیل آبی احداث شده است و این روزها زمینه درگیری بین مصر و اتیوپی را فراهم کرده است.  دو هفته قبل از ذخیره سازی آب در بزرگترین سد آفریقا، تنش‌های سیاسی میان مصر و اتیوپی شدت یافته است. در حالی که مصر، این سد را تهدیدی برای امنیت ملی خود قلمداد می‌کند، اتیوپی آن را پروژه‌ای می‌داند که برای تامین برق مورد نیازش ضروری است.

طبق تحلیل کارشناسان مصر، اگر اتیوپی ظرف سه سال سد النهضه را پر کند، سهم مصر از آب نیل حدودا ۵۰ درصد (معادل ۲۷ میلیارد متر مکعب) کاهش خواهد یافت. ابن کاهش باعث خواهد شد که ۶۷ درصد (۲۰۲۳۴ کیلومتر مربع) زمین‌های کشاورزی مصر بایر شوند. این مسئله باعث افزایش نرخ بیکاری مصر به ۳۴ درصد خواهد شد.

مداخله شورای امنیت در مذاکرات مصر و اتیوپی

سد النهضه در مذاکرات  مصر و اتیوپی

مذاکرات مصر و اتیوپی درباره سد النهضه اخیراً بی نتیجه ماند و یه شورای امنیت کشیده شد.  دو روز گذشته  مصر از شورای امنیت سازمان ملل خواست که برای از سرگیری گفتگو‌ها درباره این سد چهار میلیارد دلاری مداخله کند. مصر اعلام کرد درخواست از شورای امنیت پس از آن مطرح شد که مذاکرات اخیر پیرامون سد رنسانس به خاطر مواضع غیر مثبت اتیوپی متوقف شده است.

در حالی که تقریبا دو هفته تا شروع فرآیند پر کردن سد باقی مانده است، مذاکرات مصر و اتیوپی در خصوص سد النهضه متوقف شده و دو طرف هیچ توافقی در این زمینه امضا نکرده اند. روز جمعه، همزمان با استمداد مصر از شورای امنیت، اتیوپی اعلام کرد که با توافق یا بدون توافق، سد النهضه را از آب پر خواهد کرد.

گیدو آندارگاچو، وزیر امور خارجه اتیوپی در نشست خبری دو روز گذشته با بیان اینکه اتیوپی ماه آینده فرآیند پر کردن سد را شروع خواهد کرد، گفت: «از دیدگاه ما، رسیدن به یک توافق (با مصر) قبل از شروع پر کردن سد اجباری نیست. از این رو، ما فرآیند پر کردن را در فصل بارانی بعدی شروع خواهیم کرد.». وی افزود: «ما برای رسیدن به یک توافق به سختی تلاش می‌کنیم، با این حال، نتیجه هر چه باشد، ما برنامه مان را ادامه خواهیم داد. اگر منتظر موافقت دیگران بمانیم، در آن حالت، سد برای سال‌ها معطل خواهد ماند. امری که ما اجازه نمی‌دهیم اتفاق بیافتد.» آندراگاچو تصریح کرد: «می خواهیم شفاف بگوییم که اتیوپی برای استفاده از منابع آبی خود جهت توسعه‌اش، به مصر و سودان التماس نخواهد کرد.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 + 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان