سرتیتر آخرین تحولات درباره برجام

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۳
سرتیتر آخرین تحولات درباره برجام ، فرانسه ، رویترز ، تایید آمریکا ، حسن روحانی ، تخمین های رسانه‌های غربی ، خط اعتباری ، سازماندهی کردن

سرتیتر آخرین تحولات درباره برجام

فرانسه: گفتگو درباره خط اعتباری ۱۵ میلیاردی با تایید آمریکا ادامه دارد.

رویترز: رئیس جمهور جناب آقای حسن روحانی گفت توافق با اروپا در چند روز آینده دور از انتظار خواهد بود.

بلومبرگ: برجام به سقوط و اضمحلال نزدیکتر شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیس جمهور آقای حسن روحانی روز جاری در جلسه هیات دولت با تشریح روند مذاکرات بیان کرد:  قبلا اختلافمان در بیست مساله بود و اکنون این اختلافات به سه مساله رسیده هست. اگرچه بخش زیادی از مسائل حل شده است، اما هنوز به توافق نهایی نرسیده ایم و طی امروز و فردا نیز نمیتوانیم به توافق نهایی برسیم.

وی با ذکر هوشمندانه بودن صبوری و اقدام ایران را در برابر خروج آمریکا از برجام، بیان داشت: ایران نخستین گام را برداشت و دو ماه نیز مهلت داد و در این مدت با چین، روسیه و اروپایی ها مذاکره کردیم اما به نتیجه دلخواه نرسیدیم.

رئیس جمهور ادامه داد:«در نخستین تتماس ها بین ما فاصله زیادی بود اما حالا زبان یکدیگر را متوجه میشویم. آنها می‌دانند ما چه می‌خواهیم و ما هم می‌دانیم آنها چه می‌خواهند و کاملاً مشخص است. در بسیاری از موارد بهم نزدیک شده ایم و در برخی از موارد هم هنوز اختلاف نظر داریم و به قدم نهایی نرسیده ایم. آنها می‌گویند با اروپایی‌ها و چین و دیگران و خود آمریکا گفتگو خواهیم کرد و هماهنگ می شویم. صحبت ما با دولت فرانسه بر این اساس و به نمایندگی از سمت اتحادیه اروپا و سه کشور بود.

در حالی که تخمین های رسانه‌های غربی درباره به حرکت‌آمدن فرانسه برای اجرا کردن برنامه خود در ارتباط با ایران و برجام ادامه دارد، شبکه پرس‌تی‌وی از ناکامی پاریس برای همراه کردن واشنگتن با برنامه خود برای اعطای یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به تهران خبر داده است. این شبکه در پیامی توییتری اعلام کرد: « فرانسه قادر نشد آمریکا را درباره موافقت کردن با خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای ایران قانع کند». ضمنا در توییتی دیگر گزارش داد: «ماکرون تلاش زیادی برای سازماندهی کردن دیدار بین روحانی و ترامپ می کند».

اگرچه زیر امور خارجه فرانسه «ژان ایو لو دریان»، در جمع‌خبرنگاران بیان داشت، تدابیر بر سر افتتاح این خط اعتباری، که نفت ایران ضمانتی برای اعتبار آن به شمار می‌رود، ادامه دارند.

منتشر شدن خبر مایوس شدن فرانسه برای بدست آوردن تایید ایالات متحده با بیان ایجاد خط اعتباری برای ایران در حالی بیان شد که معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران درباره این موضوع اعلام داشت: «به ماکرون سفارش شد که یا اروپا باید از ایران نفت معامله کند و یا برابر فروش نفت را به شکل خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران ضمانت می‌شود و در واقع به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 − 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان