سرمایه اجتماعی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۶

سرمایه اجتماعی

سرمایه اجتماعی بین افراد مختلف و در موقعیت های مختلف متفاوت است. بانک جهاني، به عنوان هنجارها و روابط اجتماعي که در ساختارهايي اجتماعي ريشه دارد. و افراد را به عملکرد هماهنگ و دستيابي مطلوب به اهداف قادر مي سازد.

سطوح سرمایه اجتماعی

۱- سطح خرد ( فردي ):

شامل شبکه هایی از افراد گروه هاي مختلف اجتماعی همچون دوستان، اقوام و خانواده ها است. به طور کلی، در این سطح، به افراد موجود در شبکه اشاره دارد که بر اثر تعامل میان آن ها، شناخت حاصل می شود. و هویت اعضا شکل می گیرد. این سطح از سرمایه اجتماعی می تواند اثرات جنبی مثبت و یا منفی را به همراه داشته باشد. اگر تعاملات و روابط بین گروه ها و شبکه ها طوري باشد که فقط با اعضاي گروه رابطه و داد و ستد داشته باشند، یک نوع اثر جنبی منفی را به وجود می آورد که می تواند با رشد و توسعه اقتصادي در تضاد باشد. از آن جمله می توان به گروه هاي تروریستی و مافیا اشاره کرد.

۲-سطح میانی:

شامل پیوندها و روابط عمودي است. که به سرمایه اجتماعی رابط نیز معروف است. و از طریق همکاري هاي خودجوش بین گروه ها و شبکه ها، از قبیل شرکت ها به وجود می آید. در سطح میانی، سرمایه اجتماعی به اجتماعات و گروه ها و سازمان ها اشاره دارد. و باعث تقویت و ساخت بنیه ارزشی و تعاملی گروه می شود. این سطح، یک پیوند قوي بین گروه و دیگر سازمان ها برقرار می کند. و باعث انتقال اطلاعات و ایده ها از موسسات رسمی به بیرون و عوام شده و باعث تسهیل شبکه هاي تحقیق و توسعه می گردد.

۳-سطح کلان ( اجتماعی ):

شامل روابط و ساختارهاي نهادي و محیط سیاسی و اجتماعی می شود. و به محیط اجتماعی و سیاسی می پردازد. که ساختارهاي اجتماعی را شکل می دهد و هنجارها را قابل توسعه می کند. رژیم سیاسی، سلطه قانون، نظام قضایی و آزادي هاي سیاسی و مدنی، نهادهایی هستند که از طریق آن ها سرمایه اجتماعی کلان شکل می گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 + 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان