وام کرونا – ثبت نام در سامانه کارا شروع شد

 • توسط اعرابی
 • ۱۳۹۹-۰۲-۲۴

شرایط دریافت وام کرونا و روند آن

 وام کرونا و شرایط آن در سامانه کارا تعریف شده است. از امروز ثبت نام در سامانه کارا شروع شد. این سامانه به نشانی kara.mcls.gov.ir مخصوص مشاغلی است که از شیوع ویروس کرونا متضرر شده و در بین ۱۳ مورد شغلی که توسط ستاد مقابله با کرونا اعلام شده قرار می‌گیرند. این مشاغل می‌توانند به ازای هر نفر از کارکنانشان ۱۲ یا ۱۶ میلیون تومان وام بگیرند. نرخ بهره این وام ۱۲ درصد تعیین شده و مقرر گردیده  تا پایان خردادماه واریز شود. اقساط آن با فاصله سه ماه  از مهرماه شروع می‌شود و تا دو سال ادامه خواهد داشت. مبلغ اقساط وام ۱۲ میلیونی به ازای هر نفر از کارکنان حدود ۵۶۰ هزار تومان در ماه و برای وام ۱۶ میلیونی حدود ۷۵۰ هزار تومان در ماه خواهد بود. کارفرما‌ها می‌توانند با ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت وام اقدام کنند.

کسب‌وکار‌هایی که فعالیتشان توسط ستاد مقابله با کرونا متوقف شده و تعطیل شده‌اند، ۱۶ میلیون تومان به ازای هر نفر از کارکنانشان وام کرونا می‌گیرند. ۵۰ درصد این وام باید صرف پرداخت هزینه دستمزد کارکنان و ۵۰ درصد دیگر برای بقیه هزینه‌های کسب و کار استفاده شود. آن دسته از کسب و کار‌هایی که توسط ستاد مقابله با کرونا تعطیل نشدند، اما در بین ۱۳ رسته شغلی اعلام شده توسط وزارت صمت قرار دارند، به ازای هر نفر از کارکنانشان ۱۲ میلیون تومان وام می‌گیرند. ۷۰ درصد این مبلغ برای برای پرداخت هزینه دستمزد و ۳۰ درصد برای بقیه هزینه‌های کسب و کار استفاده شود.

وام کرونا – ثبت نام در سامانه کارا شروع شد 

مراحل ثبت نام

برای ثبت نام در سامانه کارا  به سایت سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir مراجعه کنید و بعد از انتخاب گزینه تسهیلات کرونا، در سامانه ثبت نام کنید. برای ثبت نام اطلاعات زیادی لازم نیست و صرفا با تاریخ تولد، کد کارگاه، کد ملی کارفرما یا نماینده، شماره موبایل و رمز عبور دلخواه می‌توان در سامانه ثبت نام کرد. سامانه با بررسی کد کارگاه وارد شده، به شما اعلام می‌کند که در بین ۱۳ رسته شغلی آسیب‌دیده از کرونا قرار دارید یا نه. در این صورت بعد از ثبت نام، اطلاعات شما بررسی و در صورت تایید از طریق همین سامانه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سفته و ضمانت برای وام کرونا

مشاغل آسیب دیده ، باید ۱.۵ برابر اصل و سود تسهیلات را سفته بدهند. برای وام‌های بالای ۱۶ میلیون تومان، علاوه بر سفته، ضامن هم لازم است. آنطور که در سامانه کارا اعلام شده، ضامن باید واحد اقتصادی دیگر با کارمند باشد. برای وام با مبلغ ۱۶ تا ۴۸ میلیون تومان، یک ضامن، ۴۸ تا ۱۲۰ میلیون تومان دو ضامن و ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان سه ضامن در نظر گرفته شده است. کسب‌وکار‌هایی که تعداد کارکنان بالایی دارند و می‌توانند بیش از ۲۰۰ میلیون تومان وام بگیرند، باید از صندوق‌های ضمانت تضمین ارائه کنند.

مشاغل مشمول وام کرونا

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه خود ۱۳ رسته شغلی را مشمول دریافت وام کرونا معرفی کرده است.

 • مراکز تولید و توزیع غذا‌های آماده شامل رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی، تالار‌های پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت صنعت معدن و تجارت است.
 • مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی، خدماتی بین‌راهی و موزه‌ها؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
 • حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری شامل هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.
 • حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت کشور است.
 • دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان حج و زیارت است.
 • تولید و توزیع پوشاک؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
 • تولید و توزیع کیف و کفش؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است

شش مورد دیگر کسب و کار مشمول وام کرونا

 • مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
 • مراکز، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
 • مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری است
 • مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
 • مؤسسات خصوصی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه‌های درمانی و تشخیصی شامل آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعال هستند.
 • آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه؛ شناسایی این کسب و کار‌ها بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 + 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان