سفرروحانی به ژاپن – احیای وساطت ژاپن در روابط ایران و آمریکا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۲۷

امکان احیای وساطت ژاپن در سفرروحانی

سفرروحانی به ژاپن جهت ملاقات با نخست وزیر ژاپن آخر هفته جاری خواهد بود. رئیس جمهور کشورمان با هدف بررسی طیفی از مسائل دوجانبه و تنش‌های موجود در خاورمیانه با نخست وزیر ژاپن گفتگو می‌کند.  سفر روحانی ممکن است احیای مجدد وساطت ژاپن در روابط ایران و آمریکا را در پی داشته باشد. هفته اخیر نخست وزیر ژاپن طی نشست خبری بیان داشتند که ژاپن سفر روحانی را تنظیم می‌کند، چون به دنبال ایفای نقش بزرگتر در حل و فصل بن‌بست هسته‌ای تهران و واشنگتن  می باشد و همچنین ژاپن در پی ایفای نقش واسطه میان ایران و آمریکا است.

اعلام سفر روحانی در اظهارات سوگا

روز گذشته، حسن روحانی در سفری چند روزه تهران را به مقصد کوالالامپور، پایتخت مالزی، ترک کرد. همزمان، یوشیهیدا سوگا، وزیر ارشد کابینه ژاپن، اعلام کرد حسن روحانی ۲۰ دسامبر با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، ملاقاتی خواهد داشت. سفر روحانی به ژاپن در شرایطی انجام می‌شود که تنش‌ها در منطقه همچنان ادامه دارد و ظاهرا مباحث مهم سران ایران و ژاپن با این تنش‌ها مرتبط هستند.هنوز اهداف و جزئیات کامل سفر روحانی به ژاپن منتشر نشده است.

محور عمده مذاکرات روحانی و آبه

با اوج‌گیری تنش میان تهران و واشنگتن، نخست وزیر ژاپن برای وساطت میان دو طرف وارد میدان شد. ولی بر خلاف تلاش  در میانجیگری با دو طرف منازعه، نتوانست به آرام کردن تنش‌ها کمک کند. در نتیجه، ژاپن به تدریج برای محافظت از منافع اقتصادی‌اش، اعزام نیرو‌های نظامی به خاورمیانه را در دستور کار قرار داد. هم موضوع خرید نفت و هم مسئله اعزام نیرو‌های نظامی ژاپن به خاورمیانه، هر دو به نحوی با تنش‌های ایران و آمریکا مرتبط هستند.

ژاپن به خاطر تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند از ایران نفت بخرد و اعزام نیرو‌های نظامی ژاپن به خاورمیانه نیز به دلیل افزایش تنش‌ها در این منطقه پس از اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران است. اظهارات مقامات ایران و ژاپن در آستانه سفر روحانی، نشان می‌دهد که موضوع وساطت ژاپن میان ایران و آمریکا تقریبا قطعی شده است. هر چند که هنوز خبری از مذاکره یا گفتگو میان ایران و آمریکا نیست.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان