سفر به ایران – خاطرات سفر محمدعلی کلی به ایران

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۹

سفر برترین بوکسور تاریخ به کشور

محمد علی کلی به عقیده بسیاری برترین مشت زن تاریخ است. در این نوشته سفر به ایران این ورزشکار در دهه هفتاد شمسی را مرور خواهیم کرد. اسطوره تکرار نشدنی بوکس، نه تنها به دلیل رقابت های بی نظیرش داخل رینگ که به دلیل عقاید و فعالیت های سیاسی همواره مورد توجه بوده است. خود او از اسلام آوردن به عنوان بزرگترین و مهم ترین اتفاق زندگیش یاد می کرد. امتناع ورزیدن از حضور در ویتنام نیز از جمله بزرگترین جنجال های زندگی این اسطوره ورزشی است.

سفر به ایران - خاطرات سفر محمدعلی کلی به ایران

سفر به ایران – خاطرات سفر محمدعلی کلی به ایران

سفر به ایران

کلی یک از آزاده ترین انسان های تاریخ بود. او با عدم حضور در جنگ ویتنام خود را درگیر مسائل زیادی کرد. چند سالی به او اتهام فرار از خدمت داده شد و گناهکار بود. اما در نهایت پس از گذشت چند سال محکومیتش لغو گردید. کلی معتقد بود حضور در جنگ خلاف اعتقادات و باورهای دینی اوست. او تا واپسین روزهای زندگی نیز روی اعتقاداتش ماند و برای صلح تلاش نمود. کلی چندین بار به ایران سفر داشت. سفرهایی که رسانه ای نشدند. یکی از جالب ترین کارهای او تلاش برای بهبود روابط ایران و عراق بود.

حسن غفوری (رئیس اسبق تربیت بدنی کشور و استاندار سابق خراسان بزرگ) در مورد سفر کلی در سال ۷۲ به ایران و مشهد گفت: این قهرمان بزرگ با دعوت ما به ایران آمد. من قبلتر در آمریکا او را دیده بودم و با او و سیاه پوستان مسلمان دیدار داشتم. وقتی او به ایران رسید، به عنوان مهمان به خانه امان بردمش او مهمان ما بود و در منزل ما استراحت می نمود. کلی در نماز جمعه تهران شرکت کرد و در مسابقات دهه فجر هم حضور داشت.

رفتار دوستانه یک اسطوره

به گفته آقای غفوری کلی بسیار علاقمند بوده تا بین ایران و عراق میانجی گری نماید. البته ریس جمهور وقت آقای هاشمی رفسنجانی هم مخالفتی با این امر نداشته و گفتند اگر کاری از دست محمدعلی برمی آید انجام دهد ما نیز به ایشان کمک خواهیم کرد.

غفوری تاکید کرد: محمدعلی در مدت حضورش در ایران، رفتاری بسیار محبت آمیز و دوستانه داشت. به اینکه همه مسئولان مانند مردم عادی در صف نماز جمعه می ایستند و نماز می خوانند بسیار توجه می کرد و لذت می برد. او این امر را از برکت اسلام و نماز جمعه میدانست که کردم می توانند به راحتی به مسئولین نزدیک شده و با آنان سخن بگویند.

حسن غفوری در پایان اضافه کرد: این روزها وضعیت تعاملمان در ورزش با کشورهای دیگر خوب نیست. در ارتباطات خارجی چه با کشورهای مسلمان و چه غیره حتی با کشورهای همسایه خوب عمل نمی کنیم. در مجامع ورزشی نماینده های ما یا اصلا انتخاب نمی شوند یا خیلی زود کنار گذاشته می شوند. باید در بخش دیپلماسی ورزشی بسیار بهتر عمل کنیم تا ورزش کشور به سوی جلو شتاب بردارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0