• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • سفیر ایران در آنکارا – احضار سفیر ایران به وزارت خارجه ترکیه

سفیر ایران در آنکارا – احضار سفیر ایران به وزارت خارجه ترکیه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۱۰

احضار سفیر ایران در آنکارا

  دولت ترکیه سفیر ایران در آنکارا را به وزارت خارجه احضار کرده است.  برخی رسانه ها  مدعی شده اند علت این احضار در ارتباط با اظهاراتی در خصوص حملات ارتش ترکیه در شمال عراق است. وزارت خارجه ترکیه اعلام کرده که انتظار دارد ایران در مبارزه با تروریسم از آنکارا حمایت کند.

ارتش و نیروی هوایی ترکیه در چند هفته اخیر، در شمال عراق، عملیات گسترده ای برای حمله به پ.ک.ک انجام دادند  و این عملیات تلفات سنگینی بر جای گذاشت. هدف استراتژیک ارتش ترکیه، قطع خط ارتباطی تردد نیروهای پ.ک.ک بین کوهستان قندیل و نقاط ورودی شمال سوریه و ترکیه است.

ترکیه و پ. ک.ک از دهه ۸۰ قرن میلادی گذشته با هم می‌جنگند و بر اساس برخی گزارش‌ها، درگیری‌های دو طرف تاکنون بیش از ۴۰ هزار کشته داشته است. شماری از مسئولان عراقی تاکنون بارها نقض حاکمیت عراق و حملات هوایی و توپخانه‌ای ترکیه به شمال این کشور را محکوم کرده و خواهان پایان آن شده‌اند.

سفیر ایران در آنکارا - احضار سفیر ایران به وزارت خارجه ترکیه

سفیر ایران در آنکارا – احضار سفیر ایران به وزارت خارجه ترکیه

حملات ارتش ترکیه در شمال عراق

شمال عراق از ماه گذشته  شاهد دستکم حمله هوایی ارتش ترکیه تنها دو روز بعد از سفر وزیر دفاع این کشور به بغداد و تهدیدهای بعدی  رئیس جمهوری ترکیه درباره عملیات نظامی در منطقه «سنجار» در شمال غربی عراق بود.

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد آنکارا از نزدیک روند اخراج عناصر مسلح از پیرامون منطقه سنجار در شمال غربی استان نینوای عراق را دنبال می‌کند و آماده حمایت از همتای عراقی خود در این مسئله است.

حملات هوایی ترکیه به شمال عراق همچنین با تهدیدهای اخیر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه درباره اجرای عملیات نظامی در منطقه سنجار در استان نینوا در شمال غربی عراق همراه بوده است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 + 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان