سلطان قابوس – پادشاه عمان پس از نیم‌قرن حکومت، درگذشت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۲۱

درگذشت سلطان قابوس پس از نیم قرن حکومت

سلطان قابوس، پادشاه عمان پس از نیم‌قرن حکومت، بامداد امروز درگذشت. سلطان قابوس، که به تساهل، میانجیگری و بی‌طرفی مشهور بود، پس از یک دوره طولانی بیماری در سن ۷۹ سالگی دار فانی را وداع گفت و میراث داخلی و خارجی ویژه‌ای  بر جای گذاشت که در حال حاضر  تلاش بزرگان کشور را برای یافتن جانشینی توانمند به  حفاظت از این ارثیه به دنبال داشته است.

ساز و کار جانشینی سلطان قابوس

از آنجایی که پادشاه عمان فرزندی ندارد جانشینی وی مسئله مهمی برای خاندان آل سعید محسوب می‌شود. طبق بند ششم قانون اساسی یا پایه عمان، در مورد ساز وکار تعیین  جانشینی، خاندان سلطنتی باید تا سه روز پس از درگذشت سلطان جانشین وی را تعیین کند.

اگر دربار سلطنتی در این سه روز به نتیجه نرسید شورای دفاعی، رییس دیوان عالی و روسای مجلسین شورای مشورتی نامه‌ای را که سلطان از خود به یادگار گذاشته است، باز خواهند کرد و متن آن را خوانده و به نوار صوتی داخل آن گوش می‌دهند. سلطان قابوس نام پیشنهادی خود برای جانشینی‌اش را در آنجا اعلام کرده است.

برپایه قانون اساسی عمان، پادشاه این کشور باید از فرزندان ذکور خاندان «ترکی بن سعید» باشد. والدین او هم باید حتما عمانی باشند. با توجه به اینکه آل سعید با خارجیان زیادی وصلت کرده‌اند، شمار گزینه‌های احتمالی برای جانشینی سلطان قابوس اندک است. در محافل رسانه‌ای نام افرادی چون «اسعد بن‌ طارق‌ بن‌ تیمور آل ‌سعید»، «میثم ‌بن‌ طارق ‌بن‌ تیمور آل ‌سعید»، «شهاب‌ بن ‌طارق ‌بن‌ تیمور آل‌ سعید»، و «تیمور بن‌ اسعد بن‌ طارق ‌بن ‌تیمور آل ‌سعید» دیده شده است.

سیاست منطقه‌ای و جهانی سلطان قابوس

سلطان قابوس متولد ۱۸ اکتبر ۱۹۴۰ با تحصیل در «آکادمی سلطنتی نظامی» در «سندهرست» انگلیس،  در ۲۳ ژوئیه ۱۹۷۰ در پی کودتایی آرام و بدون خونریزی علیه پدرش به قدرت رسید. اعتبار جهانی او بر مبنای سیاست «دوستی با همه، دشمنی با هیچ کس» شکل گرفت؛ سیاستی که عمان را به کشوری محوری در برخی معادلات منطقه‌ای تبدیل کرد. سیاست عدم تعهد سیاسی به ائتلاف‌ها با کشورهای دیگر بیانگر بی‌طرفی عمان در عرصه بین المللی به شمار می رفت.

مهارت سلطان قابوس در میانجیگری عمان را مشابه سوئیس خاورمیانه به شمار آورده و   این توانایی را به او می‌داد تا طرف‌های دعوا در پرونده‌های مختلف را سر میز مذاکره بنشاند. حتی قدرت‌هایی مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه احترام ویژه‌ای برای وی قائل بوده و تلاش می‌کردند برخی منازعات را به کمک عمان حل و فصل کنند. میانجی یمن و عربستان، عراق و کویت، غرب و سوریه و مواردی دیگر که مهمترین آنها منجر به توافق ایران و آمریکا برای انجام گفت‌وگو در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ۵+۱ شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 − 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان