سیستم ایمنی بدن – سلول هایی خاص در ۱۱۰ ساله ها

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۸

سیستم ایمنی بدن در افراد بالای ۱۱۰ سال متفاوت است

سیستم ایمنی بدن و سلول های جاودانگی! این حتمال بسیار کم است که افراد بالای ۱۱۰ سال عمر کنند. ولی دانشمندان بر اساس تحقیقی بر روی سلول های ایمنی افراد بالای ۱۱۰ سال به این نتیجه رسیدند که سلول هایی خاص در ۱۱۰ ساله ها وجود دارد. که  این سلول های خاص یک نوعی از سلول های ایمنی هستند که در افراد جوان وجود ندارد.

بر اساس آماری که از  سراسر جهان به دست آمده است مشخص است که کمتر از هزار نفر بیش از ۱۱۰ سال و یا یک قرن زندگی می کنند. معمولا کسانی که بالای ۱۱۰ سال عمر می کنند. در طول زندگی به سرطان و بیماری های خاص و عفونت دچار نمی شوند.

چگونگی انجام تحقیق بر روی سلول ها

تحقیقات جدیدی در مرکز ریکن در دانشگاه کیو انجام شده است. این پژوهش در مورد سیستم ایمنی افراد و مقایسه با افراد جوان است. این تحقیق بر روی ۴۰ هزار سلول از ۷ فرد بالای ۱۱۰ سال و ۲۰ هزار سلول از ۵ فرد در سنین ۵۰تا ۸۰ سال انجام شد.

نتایج نشان دارد که در بین این افراد تمایزهای اندکی بین سلول های ایمنی شان وجود داشت. سلول های B  که نوعی آنتی بادی برای مقابله با پاتوژن ها  در بدن را می سازد.  که این سلول ها در بدن افراد مسن تر کمتر وجود دارد . در حالی که سلول های ایمنی که به نام سلول های T  شناخته می شود در بدن هر دو گروه به یک اندازه وجود داشت.

یک نوعی خاص از سلول های  Tبه نام Cytotoxic  در بدن افراد بالای ۱۱۰ سال وجود دارد که سلول های دیگر را می کشند. این سلول ها ۱۰ تا ۲۰ درصد  سلول های T در بدن افراد جوان را تشکیل می دهد. اما حدود ۸۰ درصد در بدن افراد بالای ۱۱۰سال وجود دارد.

محل به وجود آمدن سلول های خاص نکته جالب دیگر  است. سلول های یاد شده دارای نشانگری به نام CD۸ هستند. حال آنکه بقیه سلول ها با نشانگر CD۴ سلول Cytotoxicبه حساب نمی آیند. تفکر اولیه پژوهشگران این است که افراد مسن تر تعداد بیشتری سلول های  CD۸ مثبت دارند اما مشخص شد قضیه متفاوت است.  پژوهش ها نشان داد سلول های دارای نشانگر CD۴ مثبت ، Cytotoxic هستند.

محققان در مرحله بعد این سلول ها را در افراد جوانتر بررسی کردند و متوجه شدند آنها تعداد کمتری سلول با نشانگر CD۴مثبت دارند. این امر نشان می دهد سیستم  ایمنی افراد مسن تر در مراحل بالاتر سالمندی شکلی یگانه و خاص دارد.

اندیشمند

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0