سمیرا زرگری – سرمربی تیم ملی اسکی بانوان توسط همسرش ممنوع الخروج شد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۲۹

دریافت اجازه خروج توسط همسر

موضوع ممنوع الخروج شدن ورزشکاران زن در کشور با ماجرای خانم سمیرا زرگری دوباره پر سر و صدا شده است. تیم ملی اسکی آلپاین بانوان بامداد دیروز در حالی برای شرکت در رقابت‌های جهانی، تهران را به مقصد ایتالیا ترک کرد که سرمربی این تیم نتوانست به دلیل ممنوع‌الخروج‌بودن، آن را همراهی کند. هنوز فدراسیون اسکی توضیحی در این رابطه منتشر نکرده است. اما با پیگیری اصحاب رسانه مشخص شد ماجرای ممنوع‌الخروجی سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین بانوان نیز مثل موارد قبلی به اختلاف‌های خانوادگی برمی‌گردد.

یکی از مسئولین فدراسیون اسکی در این رابطه گفته است: در فدراسیون تمام تلاشمان را انجام دادیم تا خانم زرگری بتواند همراه تیم به ایتالیا برود. حتی هماهنگ کرده بودیم تا اگر تا لحظه آخر هم خانم زرگری توانستند اجازه خروج از کشور را بگیرند، بلافاصله برای ایشان ویزا بگیریم؛ اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

ممنوع‌الخروج‌کردن ورزشکاران زن در چند سال اخیر به‌گونه‌ای در ایران باب شده که رفته‌رفته دارد به یکی از اتفاق‌های تلخ و تکراری در ورزش کشور تبدیل می‌شود.

سمیرا زرگری - سرمربی تیم ملی اسکی بانوان توسط همسرش ممنوع الخروج شد

سمیرا زرگری – سرمربی تیم ملی اسکی بانوان توسط همسرش ممنوع الخروج شد

سمیرا زرگری اولین مورد نیست

زرگری اولین مورد ممنوع الخروج شده توسط همسرش نیست. متاسفانه موارد مشابه دیگری هم اتفاق افتاده اند. نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان در آستانه حضور در رقابت‌های جام ملت‌های ۲۰۱۵ آسیا چنین روزهایی را تجربه کرد. همسر او که یکی از مجریان ورزشی است از رفتن او ممانعت کرد. گفته می شد همسر خانم اردلان در ازای اجازه خروج درخواست بخشیدن مهریه را مطرح کرده بوده؛ اما بعدها گفته شد که همسرش از نیلوفر اردلان می خواسته نفقه و سایر حقوق خود را نیز ببخشد تا به او اجازه خروج از کشور را بدهد.

زهرا نعمتی از مطرح ترین چهره های ورزش بانوان کشور نیز چنین مشکلی را تجربه کرده است. او که قهرمان دو دوره بازی‌های پارالمپیک است و هم‌زمان در تیم ملی افراد سالم نیز فعالیت می‌کند؛ مدتی توسط همسرش ممنوع الخروج شده بود. همسر او اعلام کرده بود خانم نعمتی پس از پارالمپیک ۲۰۱۶ خانه را ترک کرده بود و از زندگی با من امتناع می نمود. او درخواست طلاق داده بود و من هم ممنوع الخروجش کردم تا نتواند در مسابقات خارجی شرکت کند.

موارد استثنا در قانون

ممنوع الخروج شدن این دو چهره ورزشی در گذشته، موجب شده بود تا بسیاری از فعالین حوزه حقوق زنان و اصحاب رسانه پیگیر این موضوع شوند. واکنش‌های منفی عموم مردم تا آنجا پیش رفت که مقامات ارشد کشور را وادار کرد پیگیر این موضوع شوند و به‌رغم قوانین موجود، استثناهایی را برای این افراد در نظر بگیرند. خانم اردلان مدتی پس از این ماجرا با پیگیری فدراسیون فوتبال توانست در اردوی تیم ملی در مکزیک حاضر شود. البته که همسرش هنوز تغییر نظر نداده بود. زهرا نعمتی نیز با پیگیری های رئیس کمیته ملی پارالمپیک که از افراد بانفوذ سیاسی است موفق به دریافت اجازه خروج شد.

معاون وقت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری نیز گفته بود تا زمان اصلاح شدن این قانون، به دنبال استثناها خواهیم بود تا حداقل زنان علمی و ورزشکاران بتوانند به کنفرانس‌ها و میادین بین‌المللی برسند.

آبروی ملی

ایران از جمله کشورهایی است که اجازه خروج زن تا قبل از ازدواج توسط پدر یا جد پدری و بعد از ازدواج به دست همسرش سپرده شده است. تنها استثنائی که مطرح می‌شود، زنانی هستند که با شوهر خود مقیم خارج هستند؛ و زنانی که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند. موارد اضطراری نیز در صورت اجازه دادستان شهرستان، امکان صدور گذرنامه وجود دارد، اما این شرایط ضروری تعریف نشده و تشخیص آن به اختیار دادستانی است.

اما از آنجا که در مواردی این کسب اجازه خروج با آبروی کشور مرتبط است، به نظر می رسد هر چه سریع تر باید اقدامی در این زمینه صورت بگیرد. موضوع خانم سمیرا زرگری که به اندازه دو نفر قبلی شناخته شده نیست هم نیاز به پیگیری مسئولان فدراسیون اسکی و سپس وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان