خانه تاریخی مرعشی – خانه تاریخی مرعشی شوشتر در آتش می سوزد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۷

سوختن اثر تاریخی بازمانده دوران قاجاریه

خانه تاریخی مرعشی شوشتر به آتش کشیده شد. علی محمد چهارمحالی، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوشتر اعلام کرد: «در خانه تاریخی مرعشی شوشتر صبح امروز جمعه توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد». در این آتش‌سوزی در ورودی و بخش‌هایی از دیوارهای ارزشمند این اثر نیز آسیب دیدند. سوختن آثار تاریخی کشورمان در آتش باید از سوی مقامات جدی گرفته شود. در حال حاضرتعقیب عاملان این آتش سوزی در دستور کار قرار گرفته و مراتب به مسئولان انتظامی و قضایی گزارش شده است.

قدمت تاریخی خانه تاریخی مرعشی شوشتر

سوختن اثر تاریخی بازمانده دوران قاجاریه

قدمت این اثر مربوط به دوره قاجاریه است که در جوار ساباط معین التجار قرار دارد. سوختن آثار تاریخی کشورمان در آتش باید از سوی مقامات جدی گرفته شود.علی محمد چهارمحالی  در مورد مرمت این اثر تاریخی اظهار کرد: «سال گذشته از اعتبار بازآفرینی شهری، دیوارهای بیرونی این اثر با نظارت اداره میراث فرهنگی، مرمت شد»

شوشتر با بیش از ۱۰۰ بنای آبی تاریخی متعلق به دوران مختلف از شهرهای کهن ایران است و شاهکارهای مهندسی آب آن این شهر را به عنوان موزه مهندسی آب ایران تبدیل کرده است.

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر که مجموعه‌ای به هم پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسیدند. شهرستان شوشتر دارای حدود ۳۵۰ اثر ثبت ملی و ۱۳ سند تاریخی در فهرست میراث فرهنگی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0