سوخت مصنوعی – رقیب جدی برای فناوری خودروهای برقی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۲۳
سوخت مصنوعی - رقیب جدی برای فناوری خودروهای برقی

راه حل جدید مرسدس بنز، پورشه و جیلی

سوخت مصنوعی یکی از گزینه های اصلی مرسدس بنز، پورشه و جیلی در مقابل سایر شرکت های خودروسازی است که به دنبال تولید خودروهای برقی هستند. با توجه به اینکه کمبود منابع طبیعی مورد نیاز برای باتری‌های فعلی پاشنه آشیل خودروهای برقی خواهند بود و به نظر نمی‌رسد که بشر راه حلی برای آن داشته باشد.

در حال حاضر هزینه باتری ها برابر با ۱۰۰ دلار به ازای هر کیلووات ساعت است و در صورت افزایش دیگر هزینه های جانبی امکان افزایش این رقم وجود دارد. برخی از محققان پیش بینی کرده‌اند که در بهترین حالت تنها ۳۱ درصد فروش بازارهای جهانی متعلق به خودروهای تمام برقی خواهد بود. از این رو  جهان به نقطه‌ای رسیده است که نیاز به یک منبع انرژی دیگر با آلایندگی صفر دارد.

درباره سوخت مصنوعی

سوخت مصنوعی - رقیب جدی برای فناوری خودروهای برقی

سوخت مصنوعی – رقیب جدی برای فناوری خودروهای برقی

طبق گزارش ها  مرسدس بنز در حال کار با شرکت جیلی است و اولین ساخته آن ها که بسیار شبیه به موتورهای سیلندر پیستونی فعلی است از سال ۲۰۲۴ میلادی از راه می‌رسد. موتور سیلندر پیستونی توسعه داده شده توانایی کار با گاز هیدروژن و سوخت مصنوعی منتسب به «efuel» را خواهد داشت.

این موتورها چیز جدیدی نیست. تمامی موتورهای مجهز به سیستم «ولوترونیک» شرکت بی ام و توانایی استفاده از هیدروژن را با کمی تغییر دارد. نویسنده اتوکار یک دهه پیش با یک سری ۷ دست کاری شده که به عنوان خودروی آینده از آن یاد می‌شد از برایتون به لندن رفته‌است.

سوخت efuel در دهه ۲۰۰۰ میلادی توسط شرکت آئودی با استفاده از انرژی خورشید در شرایط بیابانی مجهز به یک سری لوله های آب و ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی، سوخت دیزل مصنوعی را تولید کرده‌اند.

هفته گذشته پورشه و زیمنس موفق شدند تا با استفاده از نیروی باد در جنوب کشور شیلی از طرح تولید انبوه سوخت مصنوعی خود رونمایی کنند. پس از ترک خوردن هیدروژن از آب دریا، گاز با CO2 موجود در اتمسفر ترکیب می‌شود تا سوخت مصنوعی متانول ایجاد کند.

طرفداران ورزش اتومبیل رانی آگاهی مناسبی از استفاده سوخت متانول دارند و در حال حاضر نیز این سوخت در جایگاه های سوخت کالیفرنیا موجود است. تا سال ۲۰۲۲ تولید به ۱۳۰ هزار لیتر خواهد رسید و این رقم تا سال ۲۰۲۴ میلادی به ۵۵ میلیون و تا سال ۲۰۲۵ به ۵۶۰ میلیون لیتر می‌رسد.

انتظار می رود در سال ۲۰۳۰ سوخت های مصنوعی و پاک راه خود را به صنعت خودروسازی و حمل و نقل عمومی باز کنند. در نتیجه ۴۵ درصد خودروهای جدید مجهز به این سوخت خواهند بود و ۲۵ درصد دیگر نیز از سوخت هیدروژن بهره خواهند برد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان