سود بانکی چند درصد است؟

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۳

سود بانکی چند درصد است؟

سود بانکی چند درصد است؟ هر بانک ماهیانه  تقریبا ۲۵۰۰ میلیارد تومان بهبه حساب های بلند مدت واریز سود دارند. بطی گزارشات ،گزارش بانک مرکزی از محاسبه ی قسمت مالی و بانکی ایران نشان می‌دهد که مقدار سرمایه گذاری های بانکی مردم پیش بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی در آخر ماه خرداد برج ۶ تقریبا  ۱۹۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است.همچنین که بر مبنای این محاسبات، ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان از این سرمایه هایشان ،سرمایه گذاری های بلند مدت است که عوام  پیش  بانک‌ها قرار داده‌اند و درمقابل آن سود میگیرند.

هم اکنونبر مبنای مصوبه شورای پول و اعتبار ارزش سودسرمایه گذاری های کوتاه مدت ۱۰ درصد و ارزش سود سرمایه گذاری های بلند مدت ۱۵ درصد است و بانک‌ها باید ارزش سود را به سپرده‌های هر فرد  بر این اساس حساب و بپردازند.با به وجود آمدن همچشی بین بانک‌ها برای کشش منبع بیشتر، هم اکنون بیشتر بانکها ارزش سود ۲۰ درصدی را به سپرده‌ها می پردازند.ارزش سود مشخص شده برای سرماسه گذاری از سوی شورای پول و اعتبار درموقعیتی که رییس کل بانک مرکزی در ماه از پارسال به بانک‌ها اخطار داد که در ارتبازط با ارزش سودسرمایه گذاری قانون را پاس بدارند و بانک‌هایی که بیشتر  از ۲۰ درصد مشخص شده ی ارزش  پرداخت کنند، جریمه می‌شوند.

در اصل اجازه ی پرداخت ارزش سود سپرده تا ۲۰ درصد را به بانک‌ها در اخیار قرار داد  و جالب‌تر آنکه اکثر بانک‌ها در حال حاضر به سپرده‌های کوتاه‌مدت نیز سود ۲۰ درصدی پرداخت می‌کنند، در واقع سپرده‌های کوتاه مدت را در قالب سپرده بلندمدت در نظر می‌گیرند.همچنین ، با توجه به اینکه حجم سپرده‌های مدت‌دار مردم نزد بانک‌ها ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان است، با فرض پرداخت سود ۲۰ درصدی به این سپرده‌ها نظام بانکی کشور در هر ماه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان سود به این سپرده‌ها پرداخت می‌کند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 + 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان