سوپرلیگ اروپا – جنجال در فوتبال با کودتای تیم های بزرگ اروپایی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۳۰

جنگ بزرگ در فوتبال

سوپرلیگ اروپا در واقع یک جنگ بین باشگاه های بزرگ و فیفا و یوفا است. شش تیم بزرگ فوتبال انگلیس ملقب به بیگ سیکس، سه تیم بزرگ ایتالیا و سه تیم بزرگ اسپانیا در حرکتی کودتا مانند تصمیم به تشکیل سوپرلیگ اروپا گرفته‌اند تا لیگ جدیدی را که درآمدسرشاری را نصیب این تیم‌ها می‌کند تشکیل دهند.

هیچ مجوزی هم برای برگزاری این سوپرلیگ از فیفا، یوفا و لیگ‌های این سه کشور دریافت نشده و این حرمت باعث ایجاد جنجالی بسیار پر سر و صدا و بزرگ شده است. اتحادیه لیگ برتر انگلیس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به هیچ وجه با برگزاری چنین لیگی موافقت نمی‌کند و به این ترتیب باشگاه‌های لیورپول منچستریونایتد، منچسترسیتی، آرسنال، چلسی و تاتنهام چاره‌ای ندارند جز اینکه از حضور در سوپرلیگ اروپا انصراف دهند و طبق قوانین جاری در مسابقات اروپایی شرکت کنند.

این شش تیم انگلیسی در توافق با تیم‌های بارسلونا، رئال‌مادرید و اتلتیکومادرید از اسپانیا و میلان، اینتر و یوونتوس از ایتالیا تصمیم دارند یک لیگ انحصاری را تشکیل دهند و در اروپا مسابقات را برگزار کنند.

سوپرلیگ اروپا - کودتای تیم های بزرگ اروپایی و جنجال در فوتبال

سوپرلیگ اروپا – جنجال در فوتبال با کودتای تیم های بزرگ اروپایی

برگزاری سوپرلیگ اروپا

طرح اصلی این است که ۱۵ تیم به طور ثابت در این لیگ حضور داشته باشند و ۵ تیم از طریق رقابتهای انتخابی به آن راه یابند. شنیده ها حاکی است بایرن‌مونیخ و پاری‌سن‌ژرمن با طرح اولیه این لیگ مخالفت کرده‌اند. همچنین گفته می شود سه تیم دیگر قرار است به این لیگ اضافه شوند که در این بین نام بایرن، لایپزیش و پورتو و در برخی گزارشات دیگر بایرن، دورتموند و پاری‌سن‌ژرمن هم دیده می شود.

گفته می شود مکانیزم برگزاری این لیگ به این صورت است که ۲۰ باشگاه شرکت کننده که ۱۵ تیم اعضای موسس سوپر لیگ هستند و یک مکانیزم انتخابی برای ۵ تیم دیگر که سالیانه بر اساس دستاوردهایی که در فصل قبل داشته اند به این لیگ راه خواهند یافت.

بازی های میان هفتگی در حالی که تمام باشگاه های شرکت کننده به رقابت در لیگ های داخلی خود نیز ادامه خواهند داد و حفظ تقویم مسابقات سنتی داخلی که همچنان در قلب بازی های باشگاه حفظ خواهد شد.

سوپرلیگ از ماه آگوست شروع و در دو گروه ده تیمی طی دیدارهای رفت و برگشت برگزار خواهد شد. سه تیم برتر در هر گروه مستقیما به یک چهارم نهایی صعود می کنند. تیم های چهارم و پنجم دو گروه در دو بازی پلی آف رفت و برگشت تکلیف دو جایگاه باقیمانده در یک چهارم نهایی را روشن خواهند کرد. برای رسیدن به فینال هم دو بازی رفت و برگشت حذفی (در ماه مه) برگزار می شود. بازی فینال در یک بازی و در زمینی بی طرف برگزار خواهد شد.

مخالفت ها

انتشار این خبر واکنش های تندی را به همراه داشته است. بسیاری از کارشناسان فوتبال، هواداران باشگاه های ورزشی، فدراسیون ها، چهره های سرشناس فوتبال و حتی سیاستمداران در این مورد مواضع تندی گرفته‌اند و چنین طرحی را به شدت محکوم کرده‌اند.

فدراسیون فوتبال انگلیس، سازمان لیگ انگلیس، فدراسیون فوتبال اسپانیا، لالیگا، فدراسیون فوتبال ایتالیا و سازمان لیگ سری‌آ طی بیانیه ای مشترک این طرح را محکوم کردند. یوفا و فیفا نیز این طرح را رد کرده و اعلام کرده اند قوانین این لیگ را به رسمیت نمی شناسند و نهدید کرده اند که بازیکنانی که در این سوپرلیگ شرکت کنند نیز حق شرکت در رقابتهای ملی را نخواهند داشت.

همچنین در صورتی که لیگ‌های داخلی کشورها مجوز حضور به تیمهای شرکت کننده در سوپر لیگ را ندهند این تیمها باید از لیگ‌های داخلی خود اخراج خواهند شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان