حسنی مبارک – رئیس جمهور سابق مصر درگذشت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۲-۰۶

حسنی مبارک درگذشت..

حسنی مبارک، دیکتاتور پیشین مصر امروز مورخ ۶ اسفند ۹۸ در سن ۹۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.خبر درگذشت حسنی مبارک در شرایطی اعلام شد که پسر وی گفته بود که پدرش در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده است.

طبق گزارش‌های صورت گرفته، به دنبال انتشار خبر درگذشت مبارک، دوستان «علا مبارک»، پسر وی، پیام با محتوای تسلیت و تسکین و ابراز تأسف در این خصوص را در شبکه­‌های اجتماعی ارسال کردند. خاندان مبارک در مقابل پیام‌های رسیده در باب ابراز تاسف و تسلیت سکوت کرده و اظهار نظری دراین باره نکرده‌اند.

حسنی مبارک در بستر بیماری درگذشت

نگاهی به زندگی‌نامه حسنی مبارک

حسنی مبارک  به عنوان چهارمین رئیس جمهور عربی مصر از حکام قدرتمند مصر به شمار می رود.  وی  در جنگ با اسرائیل در اکتبر ۱۹۷۳، به خاطر موفقیت در دفاع از مصر از وی به عنوان «قهرمان ملی» یاد می‌شد و به مقام فرماندهی نیروی هوایی مصر ارتقا  مقام یافت سپس در سمت معاون ریاست جمهوری قرار گرفت.

حسنی مبارک پس از ترور انور سادات در ۶ اکتبر ۱۹۸۱ به ریاست جمهوری مصر رسید. وی سه بار در انتخابات ریاست‌جمهوری بدون رقیب، به پیروزی رسید. در سال ۲۰۰۵، برای چهارمین دوره پی‌درپی به ریاست‌جمهوری رسید.

در۱۱ فوریه ۲۰۱۱، به دلیل شرایط دشوار مصر در پی بهار عربی و شورش‌ مردمی از مقام ریاست‌جمهوری استعفا داد و قدرت به شورای عالی نیروهای مسلح مصر منتقل شد و در پی آن محمد مرسی از جریان اخوان المسلمین به قدرت رسید. مبارک در طول سی سال ریاست جمهوری خود، حالت فوق‌العاده را که از زمان جنگ شش روزه  اسرائیل برقرار شده‌ بود را حفظ کرد و سیاست خارجی انور سادات در رابطه باصلح با اسرائیل و قرارداد کمپ دیوید را ادامه داد

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان