سیاره جهنمی – کشف یک سیاره با شباهت زیاد به زمین

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۱۸

کشف یک شبه زمین فوق گرم

Gliese ۴۸۶ یک سیاره جهنمی فوق گرم است که به تازگی کشف شده است. این سیاره شباهت بسیار زیادی با زمین دارد؛ اما به این علت که یک طرف این سیاره همیشه رو به خورشید است، درجه حرارت آن به دمای ۷۰۰ کلوین یا ۸۰۰ درجه فارنهایت می‌رسد! این جرم آسمانی در فاصله ۲۶ سال نوری از زمین قرار دارد. در گذشته هزاران سیاره فراخورشیدی متشکل از گاز، یخ و سنگ کشف شده‌اند اما تعداد کمی از این سیاره‌ها با کره زمین و منظومه شمسی ما شباهت دارند. این سیاره اتمسفر ابتدایی خود را نیز حفظ کرده است.

سیاره جهنمی - کشف یک سیاره با شباهت زیاد به زمین

سیاره جهنمی – کشف یک سیاره با شباهت زیاد به زمین

سیاره جهنمی Gliese 486

جرم این سیاره تازه کشف شده سنگلاخی حدوداً سه برابر زمین است و دانشمندان آن را یک ابرزمین می دانند. براساس یافته‌های دانشمندان، این سیاره فراخورشیدی یک هسته متشکل از فلزات و ترکیباتی مشابه با سیاره‌های زمین و زهره در منظومه شمسی است و قوه جاذبه سطح این سیاره ۷۰ درصد قوی‌تر از جاذبه زمین است و این ابرزمین ۳۰ درصد نیز بزرگتر از کره خاکی ما و هسته آن ۲٫۸ برابر بزرگتر از کره زمین است. Gliese 486 آنقدر گرم است که شرایط کاملاً متفاوتی از شرایطی که به آن عادت کرده‌ایم، را رقم زده است.

این جرم آسمانی قدری به خورشید نزدیک است که یک سال آنجا فقط ۱٫۵ روز طول می‌کشد! گرچه این ستاره ضعیف‌تر و خنک‌تر از خورشید است اما این سیاره فقط ۱٫۵ میلیون مایل دورتر می‌چرخد و به این معناست که یک طرف این سیاره همیشه رو به خورشید است و این باعث می‌شود درجه حرارت آن به دمای ۷۰۰ کلوین یا ۸۰۰ درجه فارنهایت برسد!

شبه زمین یا شبه ونوس

برخی از محققان بر این عقیده هستند که این سیاره بیش از زمین، شبیه سیاره ونوس است؛ و مناظری گرم و خشک و رودخانه‌هایی از گدازه درخشان دارد. جو کمی احتمالاً در این سیاره وجود دارد چراکه گرمای حاصل از خورشید باعث تبخیر آن می‌شود اما گرانش این سیاره به آن کمک می‌کند تا جو خود را حفظ کند. به گفته دانشمندان تمام سطح این سیاره فراخورشیدی را گدازه پوشانده و جو آن از سنگ های بخار شکل گرفته است.

میزان فاصله کم Gliese 486 با زمین، موجب شده تا جزئیات این سیاره با تلسکوپ‌های شناخته‌شده‌ای همچون “تلکسوپ فضایی هابل” یا “تلسکوپ فضایی جیمز وب” امکان‌پذیر باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان