سیستم ایمنی – دلایل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۲۳
سیستم ایمنی - دلایل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

دلایل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

این روزها که ویروس کرونا همه جا را فرا گرفته است و به سرعت در حال گسترش است. تقویت سیستم ایمنی بدن اهمیت زیادی پیدا کرده است. با توجه به اینکه دارو یا واکسنی برای مقابله با کووید ۱۹ وجود ندارد، بهترین راه پیشگیری است. در نوشته های قبلی از راهکارهای افزایش قوای سیستم ایمنی بدن گفته ایم. اینبار می خواهیم از دلایلی بگوییم که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند.

سیستم ایمنی - دلایل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

دلایل کاهش توان بدن 

عدم تعادل باکتری های روده

تعداد باکتری های روده ها از تعداد سلول های کل بدن بیشتر است. بنابراین اغلب فعلیت های ایمنی بدن در روده ها انجام می گیرد. باکتری های مفید روده (پروبیوتیک‌ها) به همراه سیستم ایمنی عفونت ها را از بدن خارج می کنند. به علت مصرف بیش از حد و خودسرانه آنتی بیوتیک ها و همینطور مصرف غذایی سرشار از قند، تعادل باکتریایی روده ها به هم می خورد. باکتری های ناسالم رشد کمی کنند و موجب عفونت و تضعیف سیستم ایمنی می شوند.

کمبود خواب

با استفاده از خواب راحت و کافی، توان بدن خود را افزایش دهید. کمبود خواب به طور واضحی این سیستم را تضعیف می کند. در ۱۳۰ سال اخیر، میانگین خواب شبانه از ۹ ساعت به ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه تقلیل یافته است.

آنزیم ها که موجب رسیده شدن غذا می شود برای هضم غذا در بدن ضروری هستند. اما تولیدکنندگان به این نتیجه رسیده اند که حذف این آنزیم ها دوام مواد غذایی را در قفسه های فروشگاهها بالا می برد. حاصل حذف این آنزیم ها مشکلات هضم غذا و البته تضعیف قوای ایمنی بدن است.

سایر موارد

امروزه بیش از ۸۵۰۰۰ ماده شیمیایی مصنوعی جدید در محیط وجود دارد که سیستم ایمنی بدن پیش از این هیچگاه با آن مواجه نشده بود.

ماده معدنی روی هم در حفظ سلامت بسیار مفید است. اما این ماده در مراحل تهیه غذا از بین می رود. عفونت های مزمن و التهابات حاصل از آن باعث می شود این ماده بیش از پیش در بدن کاهش پیدا کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان