سیمین بهبهانی – تصاویر شاعرانه از دیدگاه او

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۹

سیمین بهبهانی شاعری با قلمی زنانه

سیمین بهبهانی شاعری با قلمی به جد زنانه در ایجاد تصاویر شاعرانه ورای احساسات زنانه یا بهتر بگوییم خالی از این احساسات خاص، كه ناشی از ویژگی  های یك زن است.

در دیگر اشعار كه اشاره ای به این خصیصه ها نداشته موفق شده است به طور قطع و یقین تصاویری بسازد كه به راحتی مخاطب خویش را وادار به دیدن كند. نمونه را در شعری با عنوان « گفتی كه انگور است… » شاعر موفق شده چنان تصویر مشمئز كننده ای از ظلم ها و ستم  های تاریخ بسازد كه طعم شور چشم در دهان هر مخاطبی خواه ناخواه چهره او را در هم كشد و گره بر جبین اش افكند.

متن شعر « گفتی که انگور است…»

گفتی كه: « انگور است»، گفتم: « نمی بینم!» / گفتی كه: « باور كن! یك خوشه می چینم

این باغ تاریخ است وین تاك ها هر سال / انگور می آرد چندان و چندینم…»

دستت تكان می خورد انگار می چیدی- / گفتم: « ندارد راه شوخی در آیینم.»

گفتی:« به هم نِه چشم وانگَه دهان بگشا» / تا بخشمت كامی زین تُرد شیرینم…»

من آنچنان كردم گفتم كه: « وه! شور است!» / بیزاری قی بود زان طعم خونینم!

تاثیر شعر « گفتی که انگور است… »

با خواندن این شعر مخاطب گویی قادر است تجسم كند كه كسی در مقابلش چنین وضعی را تجربه می كند و یا خود تجربه گر طعم شور و مشمئز كننده چشم است. و البته باید گفت از این دست تصاویر مفهوم گرایانه در شعر سیمین بسیار است كه در پی خواهد آمد، لكن این شعر را كه خالی ا زاحساس زنانه است و بیان شومی ظلم در اعصار گذشته است، آوردیم تا مصداق و نمونه ای ذكر كرده باشیم.

پاسخ سیمین بهبهانی درباره ی وزن در شعرش

سیمین بهبهانی در پاسخ به سوالی بدین مضمون كه آیا اهمیت ابداع شعر شما بیش تر در وزن است؟ گفته است: :« ابداً، این وزن ها از این جهت اهمیت دارند كه فضای تازه و تعبیرات نو و درون مایه هایی را كه تاكنون سابقه نداشته اند، پذیرا می شوند و به طور كلی این نوع غزل با غزل گذشتگان هیچ شباهتی ندارد، جز شكل هندسی نوشتار و تساوی طولی مصرع ها.». سیمین برای به تصویر كشیدن منظور خویش اوزانی را انتخاب كرده كه بتواند سخنش را به تمامی باز گوید و مخاطب خویش را از درونیات خود آگاه كند. از اوزان به عنوان ابزاری برای بیان استفاده كرده است.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 + 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0