سیگنال های جدید – کشف سیگنال هایی عجیب از مرکز کهکشان راه شیری

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۸

سیاه چاله غول پیکر مرکز کهکشان

دانشمندان به تازگی از مرکز کهکشان راه شیری سیگنال های عجیبی را کشف کرده اند که به سمت ما می آید. به عقیده این دانشمندان این سیگنال های جدید از سیاه چاله غول پیکر مرکز کهکشان ارسال می شوند. محققان معتقدند این سیگنال های رادیویی سریع بر اثر تشعشعات گازهای اطراف این سیاه چاله عظیم ساطع می شوند. بنابراین احتمالا این امواج قادر خواهند بود تصویری از آشفتگی غیر قابل تصور مرکز کهکشان در اختیار دانشمندان قرار دهند.

سیگنال های جدید - کشف سیگنال هایی عجیب از مرکز کهکشان راه شیری

سیگنال های جدید – کشف سیگنال هایی عجیب از مرکز کهکشان راه شیری

سیگنال های جدید سریع تر هستند

پیش از این هم تشعشعاتی بزرگ تر و کند تر از مرکز کهکشان کشف شده بود. حالا تلسکوپ رادیویی ALMA امواج سریع تر و بیشتری را شناسایی می کند. سرپرست گروه تحقیق این پروژه که از محققین برجسته دانشگاه Keio است در این رابطه می گوید: داده های با کیفیتی که با استفاده از تلسکوپ آلما به دست آمده شامل نوسانات شدید امواج ساطع شده از سیاه چاله عظیم Sgr A است. این امواج در بازه زمانی ۱۰ روزه به ثبت رسده اند (هر روز ۷۰ دقیقه).

یوهای ایواتا (Yuhei Iwata) در ادامه افزود: در این پروژه موفق شده ایم دو روند را ردیابی کنیم. یکی تغییرات شبه ‌تناوبی با مقیاس زمانی ۳۰ دقیقه‌ای و دیگری تغییرات کند یک ساعته.

پدیده عجیبی در حال انجام است

یکی دیگر از محققان این پروژه پروفسور توموهارو اوکا (Tomoharu Oka) نیز می گوید. احتمال آن می رود که این تشعشعات مرتبط به پدیده باشند که در حال وقوع است. پدیده ای عجیب که در اطراف سیاه چاله غول پیکر کهکشان راه شیری در حال رخ دادن است.

بروز و ایجاد چنین سیگنال هایی ممکن است بر اثر چرخیدن گازها اطراف سیاه چاله باشد. شاید با استفاده از این امواج و تشعشعات بتوان توضیح داد چرا مشاهده مستقیم این اجرام کاری بسیار سخت است. پروفسور اوکا از دانشگاه Keio معتقد است: هر چه حرکت گازها سریع تر باشد، ثبت تصویر از سیاه چاله مشکل تر خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان