شبکه‌های اجتماعی خارجی – پهنای باند شبکه‌های اجتماعی خارجی باید محدود شود

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۱۷

سوءاستفاده‌کردن از اطلاعات کاربران

رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی معتقد است پهنای باند شبکه‌های اجتماعی خارجی باید محدود گردند. مجتبی رضاخواه در گفت و گو با صبح و گفت و گو (برنامه رادیویی) اظهار کرد: یکی از دلایل عدم استقبال مردم از شبکه های اجتماعی داخلی این است که این پلتفرم‌ها زمانی شروع به توسعه پیدا کردند که رقبای خارجی در کشور حضور داشتند و برنامه های داخلی هم مشکلات فنی داشتند. همچنین اعتماد به سوءاستفاده‌کردن از اطلاعات کاربران در شبکه‌های اجتماعی داخلی وجود دارد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: مجلس در پی سامان‌دهی حوزه‌ی سرویس‌های پایه‌ای اینترنت در کشور است. شبکه ملی اطلاعات نیز از همین رو راه اندازی شد که خدمتی ارائه کند که خارجی ها نتوانند در کشور داشته باشند. رضاخواه به ارائه سرویسی اشاره کرد که مبتنی ‌بر کارت ملی یا آدرس یا موقعیت مکانی اشخاص باشد؛ در غیر اینصورت پلتفرمی مثل “بله” هرگز نمی تواند با اینستاگرام یا تلگرام رقابت داشته باشد.

پهنای باند شبکه‌های اجتماعی خارجی باید محدود شود

پهنای باند شبکه‌های اجتماعی خارجی باید محدود شود

محدود‌کردن شبکه‌های اجتماعی خارجی

رضاخواه اضافه کرد: قبل از اینکه شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود، باید به فکر محدود‌کردن شبکه‌های اجتماعی خارجی بود و چنین اراده‌ای نیز تاکنون وجود نداشته است. ارزان تر کردن اینترنت برای استفاده در شبکه های اجتماعی داخلی هم راه حل خوبی است که احتمالا سال آینده از آن بهره می بریم تا کاربران را ترغیب به استفاده از پلتفرم های داخلی نماییم. در واقع این پیام رسان های داخلی به دو نوع حمایت نیاز دارند. اول اینکه برای فعالان در این زمینه دردسر قضایی ایجاد نشود (حمایت معنوی)، و دوم حمایت مالی که تاکنون هم عملی نشده است.

یکی از اعضای هیئت‌مدیره اتحادیه کشوری کسب‌و‌کارهای مجازی هم در این گفت و گوی رادیویی شرکت کرد. آقای الفت نسب گفت: به عنوان نماینده ای از بخش خصوصی، تا به امروز درک صحیحی از شبکه اطلاعات ملی نداشته است و مشخصا نمی داند این شبکه قرار است چه کاری انجام دهد.

عدم حمایت از بخش خصوصی

رضا الفت نسب اضافه کرد: در کشور ما نمونه های مشابه اینستاگرام و تلگرام مشکلات زیرساختی دارند. برخورد مناسبی هم با صاحبان این پیام رسان ها نمی شود. مثلا اپلیکیشن “کلوپ” جلوتر از فیسبوک ساخته شده بود و پیشرفت بسیار خوبی هم داشت، اما حمایت های لازم را دریافت نکرد و این برنامه نتوانست ادامه پیدا کند. هنوز برای تأسیس هر کانالی باید از وزارت ارشاد مجوز گرفته شود. با این روش به هیچ کجا نخواهیم رسید و تلگرام و اینستاگرام هر روز پرمخاطب تر و پرقدرت تر خواهند شد. وی در پایان گفت: متأسفانه در کشور تا موضوعی مطرح شود و بخواهد کارشناسی شود، رویش برچسب سیاسی می‌خورد و وارد دعواهای جناحی می گردد. دراین‌میان، فقط حق بخش خصوصی ضایع می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0