شروط ایران – شروط ایران برای بازگشت به تعهدات برجام

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۱۸

منافع ملی فدای‌ اغراض سیاسی و انتخاباتی نشود

رئیس کارگروه مقابله با تحریم‌ها در مجلس با اشاره به شروط ایران برای بازگشت به تعهدات برجام، اعلام کرد: وزارت امور خارجه نباید منافع مردم را فدای‌ اغراض سیاسی و انتخاباتی کند. وی با تاکید بر اینکه طرف‌های برجامی باید تعهدات خود را در قبال ایران انجام دهند، گفت: یکی از مهمترین ارکان فایده‌مند بودن توافق کشورهای ۱+۵ با ایران انتفاع اقتصادی ایران از محل رفع تحریم ها بود که در چند سال گذشته به طور مشخص به حداقل ممکن رسید.

به گفته وی تجربه توافق اولیه برجام حاوی یک درس بسیار عبرت‌آموز است بر اساس  نوع رویکردی که وزارت امور خارجه ما به توافق برجام داشت، ناقص بود و بیشترین آسیب را کشور ما از محل همین رویکرد ناقص خورد که در ذهنیت مذاکره‌کنندگان ما وجود داشت.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آن نقص در رویکرد عبارت از این بود که برخوردار شدن جمهوری اسلامی ایران از منافع اقتصادی برجام صرفاً موکول به لغو حقوقی تحریم‌ها است و این ساده اندیشی بود که در دوره اول، مذاکره کنندگان ما داشتند. خاندوزی افزود: نتیجه این ساده انگاری باعث شد زمانی که تحریم ها روی کاغذ به صورت تعلیق درآمد و متاسفانه به شکل کامل هم لغو نشده بود، اقتصاد ایران از محل لغو تحریم‌ها استفاده کاملی نبرد.

تحریم نهادهای غیرهسته ای ایران

شروط ایران - شروط ایران برای بازگشت به تعهدات برجام

شروط ایران – شروط ایران برای بازگشت به تعهدات برجام

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در واقع از طریق دو کانال موثر انتفاع اقتصادی ایران بسیار محدود شده بود، گفت: کانال اول عبارت بود از اینکه بسیاری از نهادهای تحریمی یا موضوعات تحریمی ایران به دلایلی غیر از تحریم‌های هسته ای و برجام در لیست وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار داشتند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به دلایلی از جمله حقوق بشری، کمک به تروریسم و هسته‌ای در لیست تحریم‌ها قرار داشت و چند برچسب همزمان روی نهادهای مختلف کشور قرار گرفته بود.

تهدید شرکای مهم تجاری ایران

رئیس کارگروه مقابله با تحریم‌ها در مجلس شورای اسلامی گفت: کانال اول این بود که علی‌رغم لغو تحریم های برجامی، بنا به سایر دلایل، همچنان نهادهای ما تحت محدودیت های خزانه داری آمریکا قرار داشتند و کانال دوم هم این بود که حتی نهادهایی که تمام برچسب های تحریمی آنها بعد از برجام بی اثر شده بود، از طریق فشارهای کاملاً غیررسمی و تهدیدات مقامات خزانه‌داری آمریکا دچار محدودیت روابط تجاری و ارزی می شدند.

خاندوزی در ادامه افزود:  به این معنا که با شرکای مهم تجاری و حتی شرکت‌های جزئی که مراودات بسیار اندکی در حد چند میلیون دلار با ایران برقرار کرده بودند، تماس گرفته می‌شد و آنها تهدید می‌شدند به اینکه به زودی تحریم‌های ایران باز خواهد گشت و شما به جهت مراوده‌ای که با اقتصاد ایران داشتید، مورد تعقیب و تحریم آمریکا قرار خواهید گرفت.

 راستی‌آزمایی عملی لغو تحریم‌ها

خاندوزی همچنین در مورد شروط برجام تاکید کرد : در پایان این تجربه پرهزینه، حداقل انتظار ما نمایندگان مجلس از مسئولان وزارت امور خارجه آن است که آن رویکرد ناقص قبلی خود را تکرار نکنند و این بار اگر قرار بر این است که کشور به تعهدات برجامی خود بازگردد، مطابق با فرمایش رهبر معظم انقلاب حتماً پس از راستی‌آزمایی عملی لغو تحریم‌ها باشد.

رئیس کارگروه مقابله با تحریم‌ها در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با وجود این، ممکن است در شرایطی که به ظاهر و روی کاغذ تحریم‌های زیادی لغو شود اما از طریق کانال‌های دوگانه مذکور، همچنان اقتصاد ایران از منافع اقتصادی خودش بهره‌مند نشود و حیات اقتصادی فعالان اقتصادی، صادرکنندگان، بانک‌ها و مردم متاثر از فشار تحریم‌ها باقی بماند.

تبیین شروط ایران

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خاتمه افزود: پس از گذشت یک دوره دو یا سه ماهه از اجرای عملی لغو تحریم‌ها، اقتصاد ایران باید از محل درآمدهای نفتی خودش عملاً منتفع شود و بتواند تراکنش‌های ارزی و بانکی خودش را به سهولت انجام دهد و همچنین بتواند بخش قابل توجهی از دارایی‌های بلوکه شده خود در خارج از کشور را در اختیار بگیرد. پس راستی‌آزمایی این اقدامات، جمهوری اسلامی ایران نیز به تعهدات برجامی خودش بازخواهد گشت.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امیدواریم نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه باعث نشود که در دستگاه دیپلماسی دولت، این منافع اقتصادی و واقعی مردم در بلندمدت، فدای اغراض سیاسی در کوتاه مدت شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 + 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان