شرکت آمریکایی مدرنا – نتایج دلگرم‌کننده واکسن آزمایشی مقابله با کرونا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۲۵

نتایج امیدبخش واکسن آزمایشی کرونا

شرکت آمریکایی مدرنا  جزئیات کارآزمایی بالینی روی ۴۵ تن از داوطلبان را منتشر کرده است که واکنش مثبت و استقبال بخشی از جامعه علمی را در پی داشته است.  دو ماه پس از بیانیه امیدبخش شرکت آمریکایی مدرنا در مورد واکسن آزمایشی آن برای مقابله با ویروس کرونا این نتایج در زمان فعلی پیشرفت چشمگیری داشته است.

مدیر اجرایی شرکت مدرنا اواخر اردیبهشت ماه اعلام کرده بود نتایج کارآزمایی فاز یک واکسن برای کووید-۱۹، نشان می دهد سیستم ایمنی بدن افراد تحت آزمایش، همان واکنشی را نشان داده که در افراد درمان‌شده دیده می‌شود. جامعه علمی اما خواستار انتشار جزئیات شده بود تا خود در مورد آن، و ورای مسائل تجاری، قضاوت کند.نتایج در ژورنال پزشکی نیوانگلند، نشریه تخصصی و معتبر داوری همتا در آمریکا، منتشر شده‌است. نتایج منتشر شده حاکی از آن است که  پادتن کافی برای مقابله با ویروس کرونا در بدن همه ۴۵ داوطلب تولید شده‌است. همزمان در بسیاری از بیماران عوارض جانبی جزئی مشاهده شده‌است.

شرکت آمریکایی مدرنا – نتایج دلگرم‌کننده واکسن آزمایشی مقابله با کرونا

آنتونی فاوچی، پژوهشگر و پزشک سرشناس آمریکایی، از اعضای ارشد تیم مقابله با کووید-۱۹ در ایالات متحده، گفته نتایج دلگرم‌کننده است.آقای فاوچی تاکید کرده «داده‌ها واقعا خوب به‌نظر می‌رسند؛ عوارض جانبی شدیدی هم دیده نمی‌شود».

اولین کاندید واکسن کرونا در آمریکا

شرکت مدرنا روز گذشته اعلام کرد که اگر همه موارد در تخقیقات بعدی خوب پیش برود این شرکت می تواند از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی، تقریبا سالی ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دوز واکسن ارائه دهد. این واکسن اواخر ماه میلادی جاری (ژوئیه) ، مقرر شده  آزمایش بزرگ مرحله ۳ را آغاز کند.

در این مرحله نهایی تعیین می شود که  آیا این واکسن می تواند در دسترس قرار گیرد یا  خیر.طبق نتایج منتشرشده در مجله پزشکی New England، تمامی ۴۵ داوطلب کارآزمایی اولیه بین ۱۸ تا ۵۵ سال داشتند و دو بار در فاصله ۲۸ روز واکسینه شدند.
نتایج اولیه این واکسن نشان داد این واکسن برای ایجاد یک واکنش ایمنی با عوارض جانبی خفیف مانند خستگی، لرز، سردرد، درد عضلانی و درد در محل تزریق کارایی دارد. این واکسن،  اولین کاندید واکسن کرونا در آمریکاست که نتایج آن در یک مجله پزشکی منتشر شده است. هنوز برای داوری نهایی در مورد واکسن مدرنا زود است. از آن زمان که بیانیه این شرکت منتشر شد تا الان، مدرنا وارد مرحله بعدی کارآزمایی بالینی شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان