• صفحه اصلی
  • >
  • خودرو
  • >
  • شرکت بوش آلمان – فناوری تولید کشنده‌های سلول سوختی هیدروژنی

شرکت بوش آلمان – فناوری تولید کشنده‌های سلول سوختی هیدروژنی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۲۵

انقلاب در تولید آلایندگی وسایل نقلیه سنگین وزن

شرکت بوش آلمان اخیرا در نظر دارد تا تولید نیروگاه‌های سلول سوختی هیدروژنی را از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ آغاز کند و به وسایل نقلیه هیدروژنی سنگین همچون کشنده ها، خدمات دهد. سلول های سوختی، هیدروژن و اکسیژن موجود در هوا را تبدیل به الکتریسیته می‌کنند.
شرکت بوش آلمان تصمیم دارد با استفاده از سلول های سوختی هیدروژنی انقلابی در میزان تولید آلایندگی وسایل نقلیه سنگین وزن ایجاد کند. در حال حاضر شرکت‌های بزرگ تامین کننده قطعات و فن‌آوری های جدید در صنعت خودروسازی در راس هرم این صنعت قرار دارند و تولیدکنندگان خودرو با استفاده از این قطعات و فن آوری ها صرفا همانند تکه‌های پازل محصول نهایی را تولید و به دست مصرف کننده می‌رسانند.

کشنده‌ها آغازگر فناوری شرکت بوش

کشنده‌ها می توانند نقطه شروع خوبی برای این فن‌آوری باشند. زیرا برای ذخیره سازی این الکتریسیته نیاز به باتری های سایز بزرگ است تا برد حرکتی کشنده‌های هیدروژنی مشابه با کشنده‌های عموما دیزلی باشد. نیازی به گفتن نیست که این باتری‌ها خود قیمت بسیار بالایی دارند. هیدروژن دارای چگالی انرژی بالایی است و به دلیل این که به صورت گاز فشرده شده در سلولهای سوختی ذخیره می‌شود مقدار آن به جای حجم با وزن سنجیده می‌شود.

شرکت بوش آلمان – فناوری تولید کشنده‌های سلول سوختی هیدروژنی

هر ۱ کیلوگرم هیدروژن مقدار انرژی برابر با ۳٫۳ لیتر گازوئیل دارد. بوش با محاسبات خود به این نتیجه رسیده است که ۷ کیلوگرم هیدروژن انرژی یک کشنده ۴۰ تنی را برای طی کردن مسافت ۹۶ کیلومتر به طور کامل تامین می‌کند. این بدان معنا است که ۳۵ کیلوگرم هیدروژن برای طی کردن ۴۸۰ کیلومتر کافی است.

در حال حاضر برای رسیدن به چنین برد حرکتی در یک خودروی برقی معمولی به بسته باتری با وزن بیش از ۵۰۰ کیلوگرم نیاز است.

در نتیجه تصور آن چندان سخت نخواهد بود که چه بسته باتری بزرگ و سنگین وزنی برای به حرکت در آوردن یک کشنده نیاز است. مگر اینکه بهبود اساسی در زمینه تراکم انرژی ذخیره شده در باتری‌ها را شاهد باشیم.

مقایسه سلول های سوختی هیدروژنی با باتری‌های معمولی

در حال حاضر دو بحث بزرگ در رابطه با کارایی سلول های سوختی هیدروژنی و مقایسه آن با باتری‌های معمولی وجود دارد. بحث اول این است که تغذیه مستقیم باتری (با هر نوع منبع انرژی) کارآمدتر از تبدیل آن به هیدروژن (به عنوان یک حامل انرژی) و سپس تبدیل آن به الکتریسیته است.

بحث دوم که مورد علاقه شرکت بوش این است که تولید و تقاضای الکتریسیته منطبق با یکدیگر نیست. بنابراین تولید مازاد و ذخیره هیدروژن می‌تواند انرژی الکتریکی مورد نیاز وسایل سلول سوختی هیدروژنی را فراهم کند، بدون آن که انرژی هدر برود.

طبق گفته بوش هزینه خریداری هیدروژن در میان مدت کاهش خواهد یافت و در نتیجه هزینه وسایل نقلیه سلول سوختی هیدروژنی بیشتر از پیشرانه‌های احتراق داخلی فعلی نخواهد بود. آزمایش‌های انجام شده در دهه های گذشته بیانگر آن است که هیدروژن در مقایسه با سوخت های مایع ایمن تر و در حدود ۱۴ برابر سبک تر از هوا و فرار تر است. در یک نسبت مناسب، مخلوط هیدروژن و اکسیژن می‌تواند یک انفجار به وجود آورد اما از آنجا که هیدروژن بشدت فرار است، عملا امکان واکنش با اکسیژن را ندارد.

در حال حاضر نسل فعلی باتری‌های لیتیوم یونی در حدود ۸۰ درصد از ظرفیت خود را پس از ۱۶۰ هزار کیلومتر حفظ می‌کنند. طبق تحقیقات جدید صورت گرفته در صورت استفاده از باتری های دست دوم تا سال ۲۰۳۰ می‌توان مراکز ذخیره انرژی سیار به میزان ۲۷۵ gWh ایجاد کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 + 20 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0