مانور نیروی دریایی ارتش – شلیک اشتباه ناو جماران به ناوچه کنارک

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۲

تمرینی که به فاجعه ختم شد…

مانور نیروی دریایی ارتش در تمرین روز گذشته تعدادی از ملوانان را مورد هدف اشتباهی قرار دادند.بنابر خبرهای غیررسمی، ناو جماران در شلیکی اشتباه ناوچه کنارک را هدف موشک‌های خود قرار داده است و شماری از پرسنل این ناوچه جان‌باخته یا مفقود شده‌اند. روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس اطلاعیه حادثه برای یکی از شناورهای سبک این منطقه در محدوده آبهای بندر جاسک را منتشر کرد.

در این اطلاعیه حادثه بدین شرح است: «بعدازظهر روز گذشته در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تا کنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده اند»

مانور نیروی دریایی ارتش

یاسر حزباوی، دبیر ستاد هرمزگان سعید جلیلی در انتخابات توییت کرد:«علی الظاهر ناوشکن جماران تو مانور اشتباهی ناوچه کنارک رو تو منطقه جاسک با موشک دریا به دریا زده و غرق کرده است. ظاهرا ناوچه کنارک، مامور آوردن هدف در محدوده آتش بوده تا ناو جماران موشک کروز خود را روی آن هدف تست کند. متاسفانه در لحظه رسیدن موشک به محدوده حضور هدف ، ناو کنارک به اندازه کافی از هدف تعبیه شده فاصله نگرفته بوده و موشک روی آن قفل کرده و از سمت پاشنه مورد اصابت قرار گرفته است.»

ناو کنارک

علت و سهل انگاری در بروز چنین حادثه ای در حال بررسی است و ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است .ناو کنارک با شماره بدنه ۱۴۰۳ از جمله شناورهای پشتیبانی کلاس هندیجان است که پیش از انقلاب و در زمان رژیم پهلوی از کشور هلند خریداری شد.این ناو با ۴۷ متر طول، ۸.۵ متر عرض و ۴۴۷ تن وزن و آبخور ۲.۹ متر قابلیت حمل بار و نفرات را دارد. علاوه بر این در زمینه تجهیزات رزمی نیز این کلاس از یک قبضه توپ ۲۰ میلیمتری برخوردار است و همچنین ۴ لانچر موشک کروز ضدکشتی نور نیز برای شلیک علیه اهداف سطحی بر روی آن نصب شده است.

قابلیت مین‌ریزی و حمل لانچر پهپاد از دیگر ویژگی‌های این کلاس است که باعث شده از آنها برای ماموریت‌های گشت دریایی و شناسایی نیز استفاده شود. ناو کنارک مهرماه سال ۱۳۹۷ به منطقه سوم دریایی نبوت نداجا در کنارک ملحق شده بود. طبق اخبار محلی حدود ۴۰ نفر مفقود هستند و بیش از ۴۰ نفر از افسران و دلاورمردان ارتش در این حادثه به شهادت رسیدند که البته فعلا آمار دقیقی از مصدومین و شهدای این حادثه اعلام نشده است.وحید حاجی پور خبرنگار روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران نوشت:« بیمارستان بندرچابهار محل اعزام زخمی‌های حادثه بوده و برابر اعلام منابع تعداد کشته شده‌های حادثه به بیش از ۴۰ نفر رسیده که پیکر ۲۲ نفر از پرسنل تا کنون پیدا شده است.».

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان