• صفحه اصلی
  • >
  • مسافرت
  • >
  • پترا – شهری مرموز با ساختاری خارق‌العاده و قدمتی به درازای زمان

پترا – شهری مرموز با ساختاری خارق‌العاده و قدمتی به درازای زمان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۲۴

شهر تاریخی رز

پترا، شهری باستانی و افسانه‌ای در اردن  که با عنوان «شهری با قدمتی به درازای زمان» شناخته شده است. شهر پترا  یکی از عجایب هفتگانه در دنیا به شمار می رود که به دلیل جاذبه های دیدنی و جذابی که دارد که جز مقاصد ماجراجویانه و تاریخی گردشگران قرار گرفته است. پترا گاهی با نام  «شهر رز» نیز آورده می شود که به دلیل رنگ سنگ‌هایی است که شهر در دل آنها کنده شده است.

پترا در جنوب کشور اردن، و در میان بیابان های کوهستانی آن واقع  شده است. برخی افسانه ها می گویند که این شهر توسط جن ها ساخته شده و به تسخیر آن ها در آمده است. پترا در داخل کوه ساخته شده و در واقع صخره های سرخ رنگ کوه را تراشیده و این شهر را ساخته اند.

مسیرهای وردی شهر  برای گردشگران سه مسیر هستند. اولین مسیر از سمت شمال اردن  که مسیری هموار و مسطح است. دومین مسیر،‌ حرکت از سمت جنوب است که باید از میان دشت پترا و کوه هارون عبور کنید. ولی امروزه گردشگران مسیر جدیدتری را که از سمت شرق می گذرد انتخاب می کنند، چراکه این مسیر از تنگه ی سیق می گذرد؛ تنگه ای باریک و زیبا که به جذابیت های بازدید شما از پترا می افزاید.

شهر طلسم شده پترا در قلمرو ناباتین

شهر باستانی و جذاب پترا – جنوب اردن

این شهر با توجه به ساختار عجیب و کنده کاری های خیره کننده ای که در دل صخره های خود دارد از دایره ی قدرت افراد در آن زمان دور بوده و تنها جن ها و فرازمینی ها می توانستند سازنده ی آن باشند.

پترا پایتخت قلمرو ناباتین (Nabataean) در تاریخ به شمار می رود  که در زبان عربی الانباط خوانده شده و از دجله تا دریای سرخ قلمرو آنان بوده است. پترا محل حکومت نبطی ها به مدت ۲۰۰ سال بود و با توجه به شواهد تاریخی حکومتی باشکوه و پر رونقی را داشته اند.

با تمام این تفاسیر شهر پترا در اردن یکی از عجایب هفتگانه دنیاست و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این شهر پهناور و خاص قرن‌ها پیش توسط ناباتین‌ها در دل دره وادی موسا در جنوب اردن مستقر است. اینجا نقطه تلاقی مهمی بوده که کالاهایی همچون ابریشم و ادویه‌جات حمل شده و کشورهایی همچون چین، هندوستان و کشورهای عربی واقع در نواحی جنوبی، مصر، یونان و روم را به هم پیوند داده بود.

شهر رز در قرن ششم و پس از چندین زلزله مخرب که سیستم آبرسانی شهر را با اشکالات جدی مواجه شد، تقریبا کل شهر متروکه شد. پس از به پایان رسیدن جنگ‌های صلیبی پترا در جهان غرب نیز از نظرها دور شد و به فراموشی سپرده شد تا آنکه این شهر گمشده توسط جهانگرد سوئیسی یوهان لودویگ برکهارت (Johann Ludwig Burckhardt) در ۱۸۱۲ مجددا کشف شد.

پترا در مسیر نابودی

شهر دیدنی و جذاب رز در خطر نابودی و از بین رفتن به صورت کامل است و از جمله دلایل آن طوفان های شن، باران های فصلی و بالا رفتن غلظت نمک و تاثیر آن ها بر روی سنگ ها  و همچنین از همه مهمتر حضور بالای گردشگرانی که برای بازدید به این شهر سفر می کنند، باعث شده تا پترا بسیار آسیب پذیر شود.با تمام تلاش های زیادی که برای نجات شهر پترا در اردن از نابودی انجام گرفته سازمان جهانی در تکاپو است تا این وضعیت را بهبود بخشد و از تخریب این جاذبه های منحصر به فرد جلوگیری نماید.

باستان شناسان با استفاده از چسب های ضد آب و نصب آن ها بر روی دیوار های شهر و صخره ها سعی دارند از نفوذ آب جلوگیری کنند و همین طور با تغییر دادن جهت باد و میزان قدرت آن کمی از تخریب شدن پترا و فرسایش بیش از اندازه کاسته اند. وزارت جهانگردی و دانشگاه یرموک کشور اردن با کنترل کردن و محدود کردن میزان بازدید کنندگان در راستای حفظ این شهر تاریخی اقدام کرده اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 + 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان