شکایت چین – شکایت سازمان فضایی چین از ایلان ماسک

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۱۰-۰۸

هشدار چین به شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس

به دنبال شکایت چین به سازمان ملل در مورد نزدیک شدن ماهواره های پروژه استارلینک شرکت اسپیس اکس به ایستگاه فضایی این کشور ، ایلان ماسک، رئیس شرکت اسپیس ایکس با انتقادات گسترده در شبکه‌های اجتماعی چینی روبرو شده است. چین ادعا می کند ماهواره‌های استارلینک ایلان ماسک طی سال گذشته دو بار احتمال داشتند که با ایستگاه فضایی چین برخورد کنند و پکن به این خاطر از سازمان ملل متحد درخواست کرد که شکایت چین را به گوش مقام‌های آمریکایی برساند.

شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس، متعلق به ایلان ماسک، بیش از ۱۶۰۰ ماهواره را در شبکه‌ای به نام استارلینک با هدف فراهم کردن دسترسی به اینترنت برای بیشتر نقاط زمین به فضا پرتاب کرده و مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره دیگر را نیز دریافت کرده است. در حال حاضر کاربران در آمریکای شمالی و شمال اروپا می توانند به صورت آزمایشی از این شبکه استفاده کنند.

شکایت چین - شکایت سازمان فضایی چین از ایلان ماسک

شکایت چین – شکایت سازمان فضایی چین از ایلان ماسک

پایبندی به پیمان ماورای جو زمین

پکن در نامه‌ ارسالی به «کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو» آورده است که ایستگاه فضایی تیانگونگ این کشور در ماه‌های ژوئیه و اکتبر گذشته مجبور شده است دو بار برای جلوگیری از برخورد با ماهواره‌های استارلینک مسیر خود را تغییر بدهد.

نمایندگی دائمی چین در وین  در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد از این سازمان خواسته است تا به ایالات متحده یادآوری کند که به پیمان ماورای جو زمین پایبند باشد.

محققان پیشتر در مورد خطر برخورد در فضا بارها ابراز نگرانی کرده بودند و از دولت‌های جهان خواسته‌اند تا اطلاعاتی را درباره حدود۳۰ هزار ماهواره و قطعات زباله فضایی که در مدار زمین در حال چرخش است به اشتراک بگذارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان