شگفتی های علمی – مروری بر شگفتی های علمی در سالی که گذشت

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۱۱

مروری بر شگفتی های علمی در سالی که گذشت

شگفتی های علمی در سالی که گذشت ثابت کرد با وجودی که علم تا حد بسیار زیادی پیشرفت کرده است، اما همواره شگفتی هایی کشف نشده وجود دارد. میلیاردها سال از عمر زمین می گذرد. انسان ها هزاران سال است روی این سیاره در حرکتند. اما هنوز هم نقاط جدیدی روی این سیاره کشف می شود. در این نوشته علاوه بر کشف موارد جدیدی روی زمین در مورد اولین تصویر ثبت شده از یک سیاهچاله نیز صحبت خواهیم کرد.

اولین تصویر ثبت شده از سیاهچاله

دانشمندان موفق شدند اولین تصویر را از یک سیاهچاله به ثبت برسانند. دانشمندان در پروژه EHT با استفاده از اطلاعات شبکه ای از ۸ تلسکوپ رادیویی در سراسر جهان موفق شدند این تصویر را ثبت کنند. قطر این سیاهچاله ۴۰ میلیارد کیلومتر است. یعنی سه برابر زمین و ۵۰ میلیون سال نوری با ما فاصله دارد.

شگفتی های علمی - مروری بر شگفتی های علمی در سالی که گذشت

اولین تصویر ثبت شده از یک سیاهچاله

کشف یک قاره جدید

دانشمندان در سال گذشته موفق شدند قاره ای جدید کشف کنند! این قاره زیر جنوب اروپا دفن شده است. این کشف هنگام بازسازی فرایند تکامل زمین شناختی در منطقه مدیترانه رخ داد. این قاره ۱۴۰ میلیون سال قدمت دارد. قاره جدید آدریا بزرگ نام دارد به بزرگی گرینلند است. طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات، از شمال آفریقا جدا شده است.

کهن ترین جنگل آسیا

کهن ترین جنگل فسیلی آسیا در چین کشف شد. قدمت این جنگل ۳۵۹ تا ۴۱۹ میلیون سال است؛ بنابراین به عصر زمین شناسی دونین تعلق دارد. جنگل فسیلی که در آن درختان لیکوپسید فسیل شده اند؛ در ایالت آنهویی چین واقع شده و مساحتی برابر ۲۵۰ هزار متر مربع دارد.

 نقطه بدون حیات روی کره زمین

در کشور اتیوپی محلی کشف شده است که هیچگونه حیاتی در آن وجود ندارد. هیچ سندی برای وجود هرگونه حیات حتی میکروارگانیسم ها در این منطقه پیدا نشده است. منطقا دالول محیطی بسیار شور و اسیدی و البته گرم دارد. دریاچه های این منطقه تا دهانه های آتشفشانی کشیده شده اند و سرشار از آب جوشان، گازهای سمی و نمک هستند.

کشف حالت جدیدی از مواد

برای اولین بار مشخص شد مواد می توانند در حالت جدیدی هم وجود داشته باشند. در واقع همزمان در دو حالت. دانشمندان با آزمایش روی پتاسیم کشف کردند که این فلز در شرایطی ویژه، می تواند همزمان به دو حالت مایع و جامد وجود داشته باشد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که این ماده تخت فشار و دمای زیادی قرار می گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان