صادق چوبک – نویسنده ناتورالیست و ترسیم کننده زشتی های جامعه

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۶

درباره صادق چوبک

صادق چوبک داستان نویس و نمایشنامه نویس و مترجم ایرانی اهل بوشهر است که آثارش در ترسیم سیاهی ها و زشتی های جامعه پر رنگ تر و قوی تر عمل کرده است. وی با نام اصلی محمد صادق چوبک در چهاردهمین روز از تیر ماه ۱۲۹۵ در بوشهر متولد شد.

درون مایه آثار

داستان های چوبک به زندگی مردم فقیر و تیره روزی می پردازد که جزو طبقات فرو دست جامعه هستند و اسیر خرافات و مذهب باقی مانده اند. چوبک نویسنده ای رئالیست و هم ناتورالیست بود و در تلاش بود که با ترسیم زشتی ها و سیاهی ها سعی در بهبود و درمان اوضاع داشته است. آثار چوبک ترسیم کننده زخم های جامعه است و گاهی هم این مجروحین و زخم خورده های جامعه در آثارش گناهکار هستند تا مظلوم. گناهکارند چون هر روز بیشتر در گل و لای پذیرفتن این سیاهی ها فرو می روند.

کتاب شناسی چوبک

از مجموعه داستان های وی می توان از این موارد نام برد: «خیمه شب بازی، انتری که لوطی اش مرده بود، روز اول قبر، چراغ آخر. و داستان های کوتاه همچون: عمر کشون، قفس. و رمان های تنگسیر، سنگ صبور. فیلم تنگسیر توسط امیر نادری و با  بازی بهروز وثوقی بر گرفته از رمان تنگسیر ساخته شد. بهروز وثوق نقش زائر محمد را در این فیلم ایفا کرده است. از ترجمه های چوبک، آدمک چوبی (پینوکیو)، غراب، مهپاره (داستان های عشقی هندو) هستند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 + 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان