صلح و امنیت – جایگاه و مفهوم صلح و امنیت جهانی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۱

مفهوم صلح و امنیت جهانی

صلح و امنیت جهانی رابطه نزدیک و تنگاتنگی با یکدیگر داشته اما هرکدام معنی متفاوتی دارند. وقتی که صلح برقرار باشد، امنیت نیز وجود دارد و اگر صلح وجود نداشته باشد، امنیت نیز وجود نخواهد داشت. با این نگاه امنیت نتیجه صلح می‌باشد. از این دو مفهوم تعاریف زیادی به عمل آمده است  نیر این مورد که صلح حالتی است که در آن کشورها عدالت و نظم را رعایت کرده، مشکلاتشان را با یکدیگر حل و فصل نموده و تجاوز را محو نمایند. حالتی است که کشورها حاکمیت برابری یکدیگر را محترم شمرده، خودداری از مداخله و تهدید با استفاده از زور و همکاری با یکدیگر با معاهداتی که آن‌ها  توافق کرده اند.

مفهوم صلح

صلح  در اصطلاحی فقدان جنگ بین‌المللی می باشد. صلح فقدان جنگ نیست، بلکه نظام تهدید نیز نباید وجود داشته باشد. صلح اساسی ترین نقطه ارزشی است که باید پیروز شود، صلح فقدان خشونت است، صلح تنها یک هدف ملی در سطح بین‌المللی نیست بلکه صلح یک سیستم بین‌المللی است. از نگاهی دیگر، صلح مجموعه اقدامات کشورها و سازمان‌های بین‌المللی است که در جهت کنترل اختلافات بین‌المللی صورت گرفته است.

انواع صلح

دو نوع صلح داریم؛ صلح مثبت و صلح منفی، صلح مثبت یعنی استقرار نوعی عدالت به منظور جلوگیری از اینکه تنش های سیاسی به درگیری نظامی منتهی شود، درحایکه صلح منفی یعنی فقدان جنگ  و اگر صلح صرفاً به عنوان فقدان تهدید علیه صلح با استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هرکشور در نظر گرفته شده باشد صلح منفی است. صلح منفی صلحی است که به طور انفعالی زمینه بازسازی ساختارهای جنگ طلبانه را  مساعد میکند. صلح منفی همواره زمینه ساز یک جنگ داخلی یا خارجی است

مفهوم امنیت

در تحقیق منتشر شده از سوی سازمان ملل، یک تعریف نسبتاً ساده و کامل از امنیت آمده است. در اینجا امنیت را حالتی در نظر گرفته که در آن کشورها احساس هیچگونه خطر نظامی، فشار سیاسی یا اقتصادی ننموده و از این رو آزادانه  میتوانند توسعه و پیشرفت نمایند.

امنیت یعنی عدم تهدید منافع ملی و حیاتی نظام بین المللی امنیت، یعنی فقدان ترس جدی از خارج نسبت به منافع ملی کشور، حفظ تمامیت ارضی کشور و بقاء و ادامه سیستم اجتماعی و حاکمیت کشور، امنیت بین المللی برخلاف امنیت ملی دلالت بر آن دارد که امنیت یک کشور پیوند نزدیک با امنیت سایر کشورها دارد. اقدام یک کشور مستقیماً بر امنیت سایر کشورها اثر میگذارد امنیت فقدان ناامنی است، هر جا ناامنی نیست، امنیت وجود دارد.

صلح و امنیت بین المللی در منشور ملل متحد

عبارت صلح و امنیت بین المللی در منشور ملل متحد مورد استفاده قرار گرفته است به گونه ای که ۲۶ بار کلمه صبلح، ۲۰ بار کلمه امنیت بین المللی  و ۱۰بار روابط مسالمت آمیز آورده شده است، هرچند که عبارت صلح با صلح جهانی مورد استفاده واقع شده است  منشور ملل متحد در اساس بیشتر طرفدار صلح منفی یا فقدان جنگ است تا صلح مثبت .در مقدمه منشور و بندهای ۱و۲و۳ ماده یک صلح بیشتر به معنی فقدان جنگ مورد نظر است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 + 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان