صنعت خودروسازی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۶

صنعت خودروسازی به اندازه یک جنگ به کشور غرامت وارد میکند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس؛ جناب آقای بهرام پارسایی گفت: نباید تنها به برکنار نمودن یک مدیرعامل خودروسازی و دستگیری او اکتفا کرد و باید پایه های اصلی فساد مشخص شود.

باید مشخص شود پولی که خودروسازها از مردم گرفته‌اند، بدهی آن ها به قطعه سازان و پولی که از بانک‌ها گرفته‌اند که مجموعا هشتاد هزار میلیارد تومان می‌شود کجاست؟

باید مشخص شود خودروهایی که نقدی فروخته شده با چه شرایطی بوده که بعد از چند ثانیه از عرضه آنها، کسی هم موفق به ثبت نام نشده است و بعد با دو برابر قیمت و سود کلان در بازار به فروش رسیده است؟

بهرام پارسایی با عنوان این پرسش که چرا بعد از این همه حمایت های وارده از سوی بانک و دولت، صنعت خودروسازی پیشرفتی نداشته و نیاز مصرف کننده را تامین کند؟ خاطرنشان کرد: جای اندوه است که امروزه مردم ما خواستار خودروی خارجی هستند. این موضوع نشان دهنده ی حق ملت به روش های مختلف ضایع شده و هیچ کس هم پاسخگو نیست. اگر کسی واقعا بخواهد به این فساد رسیدگی کند؛ بسیار بیشتر از دستگیری یک یا چند مدیرعامل خواهد بود.

نظرات

وی با ذکر اینکه «پرونده خودروسازی در کمیسیون اصل ۹۰ اطلاعات کامل و خوبی را در خود جای داده است» متذکر شد: ما جلسات بسیاری با وزیر صنعت داشتیم. خودروسازان نیز نویدهایی دادند که ادا نکردند و گفتند اگر اجازه دهید خودروهایمان را پنج درصد زیر قیمت بازار بفروشیم در هر مرحله قیمت را پنج درصد کاهش داده تا قیمت بازار را پایین بیاوریم. ولی این اتفاق هرگز اتفاق نیفتاد و برعکس، هر روز قیمت خودرو افزایش یافته است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خواهان تصمیم گیری اساسی قوای سه گانه در ارتباط با اوضاع صنعت خودروسازی شد و گفت: میزان استعمال بنزین در کشور روزانه نود میلیون لیتر است در حالیکه تعداد خودرو در کشور ترکیه از ما بیشتر است ولی مصرف سوخت آنها از ما بسیار پایینتر است که یکی از دلایل آن استفاده از خودروهای هیبریدی یا مصرف پایین سوخت خودروهاست.

علاوه بر این به دلیل سیستم‌های فیلتر و کاتالیزور، بنزین مورد استفاده ی آنها کمترین آلایندگی را هم ایجاد می‌کند. اگر در کشور ما نیمی از مصرف روزانه ۹۰ میلیون لیتر بنزین کم می‌شد حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در سال از هزینه‌ای که به ملت تحمیل می‌شود کم می‌شد.

در حال حاضر ملت درگیر وضعیت صنعت خودروسازی است و مهم است که این موضوع از پایه حل شود. من اعتقاد دارم تنها راهش این است که خودروسازی از حالت محدود بودن خارج شود زیرا ممکن نیست فضا انحصاری باشد و با هر راهکار دیگری بتوانیم از این تگنا خارج شویم.

متاسفانه هرساله جمعیت هزارنفری تلفات ناشی از تصادفات خودرو را در کشور شاهد هستیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان