طاق کسری – فرو ریختن بخش دیگری از طاق کسری

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۱۴
طاق کسری - فرو ریختن بخش دیگری از طاق کسری

اعتراض به دولت عراق

فعالان شبکه های اجتماعی از فرو ریختن بخشی از سقف بنای باستانی طاق کسری در منطقه المدائن بغداد خبر داده اند. دوستداران آثار باستانی در این کشور دولت عراق را به بی توجهی نسبت به این میراث محکوم کرده و نسبت به عملکرد دولت در این زمینه اعتراض کرده اند. دولت عراق هنوز هیچگونه واکنشی به این موضوع نشان نداده و حتی این خبر را تأیید نیز نکرده است.

طاق کسری یا ایوان مدائن مشهورترین بنای به جامانده از دوران ساسانی است؛ که در مدائن و حدود ۴۰ کیلومتری جنوب بغداد، در ساحل شرقی رود دجله قرار دارد. تاریخ ساخت آن سال ۵۵۰ میلادی ذکر شده است، این بنا از آجر و گچ ساخته شده و ۳۰ متر بلندی دارد.

طاق کسری - فرو ریختن بخش دیگری از طاق کسری

طاق کسری – فرو ریختن بخش دیگری از طاق کسری

درخواست مرمت طاق کسری

سال هاست صحبت ها و مذاکراتی درباره همکاری بین دولت های ایران و عراق برای مرمت این اثر باستانی فاخر صورت گرفته است. اما این رایزنی ها بی نتیجه بوده اند. حتی باستان شناسان ایرانی بارها از مقامات کشور درخواست کرده بودند نسبت به مرمت این اثر برحسته اقدامی صورت گیرد و در این جهت همکاری بین دو کشور انجام شود. این باستان شناسان معتقد بودند در صورتی که هرچه زودتر مرمتی اضطراری برای این بنای کهن صورت نگیرد، بخشی از آن فرو خواهد ریخت و تخریب خواهد شد.

سال گذشته معاون وزیر فرهنگ و گردشگری کشور عراق از آمادگی این کشور برای انجام بازسازی روی ایوان مدائن خبر داد. حسن یعقوبی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز برای کمک به مرمت این بنای تاریخی موافقت کرده است.

تأمین هزینه ها

کمی قبل تر هم معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی کشورمان درباره پیگیری پیشنهاد قبلی عراق درباره مرمت «ایوان مدائن» طاق کسری گفته بود: ایران برای مرمت این آثار باستانی قبلاً هم اعلام آمادگی کرده بود، اما شرط آن‌، تأمین هزینه‌های متخصصان ایرانی از سوی عراق است که اگر این شرایط از سوی آن‌ها فراهم شود، ایران در این باره اقدام خواهد کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
1 + 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان