طیور

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۷
طیور ، ماهيچه ها و عضلات ، طیور هورمونی ، غده هیپوفیز ، تستوسترون ، هورمون‌های تیرویید ، رشد ، کورتیزول ، پرندگان شکارگر ، انسان

سیستم ماهيچه ها و عضلات در طیور

ماهيچه عامل حرکت اندام های مختلف بدن است. ماهيچه های بال برای بال زدن، ماهيچه های پا برای حرکاتی مانند راه رفتن، دويدن، جهش گرفتن اجسام يا شکار و ساير ماهيچه ها برای انجام کارهای متفاوت ديگر به کار می روند. وضعيت ماهيچه های هر قسمت از بدن به نوع استفاده ای که از آنها می شود بستگی دارد. در پرندگان گوشتخوار يا دانه خوار بدان جهت که مجبور به تکه تکه کردن گوشت يا استفاده از دانه هستند. ماهيچه های منقار به طور نسبی قوی شده است. در پرندگانی مانند شاهين و عقاب که احتياج به پرواز سريع دارند. ماهيچه های سينه و بال نيز بسيار قوی است.

رنگ ماهيچه ها بسته به نوع آن سفيد و يا قرمز است. بافت ماهيچه ای قرمز دارای چربی ذخيره و خون زيادتری است . از اين رو برای کارهای مداوم و سريع اهميت بيشتری دارد. پرندگانی مانند شهد خوار ها که بيشترين فعاليتشان در پرواز است حدود ۲۵تا ۳۰ درصد وزن بدنشان به ماهيچه های پرواز اختصاص دارد، در حالی که فقط ۲ تا ۳ درصد از وزن بدنشان را ماهيچه های پاها تشکيل می دهد. در پرندگان شکارگر که برای گرفتن شکار از پاها استفاده می کنند. ماهيچه های پاها به طور نسبی از بسياری پرندگان ديگر قوی تر است .

عوارض مصرف طیور هورمونی برای انسان

عوارض مصرف گوشت دام و طیوری که تزریق تستوسترون در آنان صورت گرفته است شامل موارد متعددی می باشد. این هورمون می‌تواند ترشح طبیعی هورمون در بدن را مهار و ترشح آنزیم‌های لازم را نیز مختل کند و غده هیپوفیز را که مسئول کنترل ترشح ۶ هورمون دربدن است، تحت تأثیر قرار می‌دهد یعنی تزریق تستوسترون به بدن علاوه بر تأثیرات مستقیم، می‌تواند ترشح هورمون‌های تیرویید، رشد و کورتیزول را نیز مختل کند. شایع ترین عوارض سوء مصرف تستوسترون در مردان و زنان، آکنه های صورت، ریزش مو، تغییر میزان ترشح آنزیم‌های کبدی و ابتلا به کبد چرب، کاهش چربی خوب خون و افزایش چربی بد، افزایش تری گلیسرید، افزایش فشارخون، کاهش ایمنی بدن، بروز حالت های تهاجمی و کاهش میل جنسی است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان