عجیب ترین متروها – عجیب ترین ایستگاه های متروی جهان

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۳

سفرهای زیرزمینی

در این نوشته قصد داریم با هم نگاهی به جالب ترین و البته عجیب ترین متروها ی جهان بیندازیم. مکان هایی که سفرهای روزانه درون شهری را تبدیل به تجربه ای لذت بخش می کنند. استفاده از فضاهایی قابل تامل و هنری که می توانند مردم را به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ترغیب نمایند.

عجیب ترین متروها ی جهان

۱- اوکولوس در نیویورک: این ایستگاه که در واقع یک مرکز سرگرمی برای مرکز تجارت جهانی محسوب می‌شود توسط سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده است. برخی ستون های منحنی سفید آنت را به قفسه سینه انسان شبیه کرده است.

۲- ایستگاه دانشگاه متروی شیلی در سانتیاگو: مسافران مترو در این ایستگاه نمی توانند نقاشی های بزرگ دیواری را نادیده بگیرند. ماریو تورال این نقاشی ها را به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع ترسیم کرده است. این نقاشی دیواری عظیم تاریخ کشور شیلی را نمایش می دهد.

۳- ایستگاه راه آهن و مترو سائو بنتو در پورتو: این ایستگاه در محل یک صومعه قدیمی ساخته شده است. در بخش داخلی این ایستگاه از ۲۰ هزار کاشی زیبای آبی و سفید استفاده شده است که تاریخ پرتغال را بیان می کنند.

۴- ایستگاه متروی هنر و صنایع دستی در پاریس: تزییناتی چرخ دنده مانند، ماشین بخار داخل تونل های ایستگاه و دیوارهای مسی همه و همه الهام گرفته شده از داستان هایی علمی تخیلی است. با ورد به این ایستگاه پا به دنیای داستان ها می گذارید.

۵- ایستگاه تولدو در ناپل: کاش های سفید و آبی این ایستگاه تجسمی از نور و آب است.

۶- ایستگاه مترو سولنا سنتروم در استکهلم: تصور یک جنگل در هنگام غروب تصویری است که ایستگاه به شما منتقل می کند. سقف های قرمز و دیوار های سبز شما را مدهوش از حس زیبایی خواهند کرد.

عجیب ترین متروها - عجیب ترین ایستگاه های متروی جهان

عجیب ترین متروها – عجیب ترین ایستگاه های متروی جهان

۷- ایستگاه متروی دانشگاه جهان جدید در ورشو: با پله برقی که به سمت پایین می روید، گویی سوار یک کشتی یا سفینه فضایی شده اید.

۸- ایستگاه مایاکوفسکا در مسکو: الکسی دوشکین ایستگاه را در سال ۱۹۳۸ طراحی شد. این ایستگاه از نظر شکل ظاهری هم میزبان اجتماعات گسترده ای برای استالین در سال ۱۹۴۱ بوده است. به عنوان یک پناهگاه حمله هوایی در جنگ جهانی دوم نیز استفاده می شده است.

۹- ایستگاه MRT بلوار فورموسا در کائوسیونگ: این اثر هنری در سال ۲۰۰۸د و توسط Narcissus Quagliata ساخته شده است. این اثر زیبا آب، زمین، نور و آتش را در ۴۵۰۰ پنل جدا از هم نشان می دهد.

۱۰- ایستگاه راه آهن وینارد در سیدنی: سازه پیچ خورده و عجیب که کریس فاکس آن زا طراحی کرده است. این سازه زیبا و البته عجیب از چوب های بازیافتی در پله برقی های اصلی در سال ۱۹۳۱ ساخته شده است. در واقع جریان ترافیک انسانی را به جریان طبیعی آب تشبیه می کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان