عدم اطلاع اردوغان – گفتگوی وزیران خارجه ایران و ترکیه درباره شعرخوانی اردوغان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۳
عدم اطلاع اردوغان - گفتگوی وزیران خارجه ایران و ترکیه درباره شعرخوانی اردوغان

شعر مربوط به جدایی قره‌باغ است و ارتباطی با ایران ندارد!

پس از یک روز درگیری لفظی میان مقام‌های تهران و آنکارا و احضار متقابل سفیران ایران و ترکیه، گفتگوی تلفنی وزیران خارجه دوکشور به عدم اطلاع اروغان از محتوای شعر ختم شد. روز گذشته محمدجواد ظریف و مولود چاووش‌اوغلو، وزیران خارجه دو کشور، درباره شعرخوانی جنجالی رجب‌ طیب اردوغان گفتگویی تلفنی داشتند. وزیر خارجه ترکیه در این مکالمه تلفنی تاکید کرد آقای اردوغان فکر می‌کرده که منظور شعر مربوط به جدایی قره‌باغ است و ارتباطی با ایران ندارد.

اردوغان به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران احترام می گذارد

در تماس تلفنی مولود چاوش اوغلو با دکتر محمد جواد ظریف طرف ترکیه ای ضمن تاکید بر روابط نزدیک و دوستانه میان ایران و ترکیه و سیاست قطعی حسن همجواری آنکارا، اطمینان داد که رئیس جمهور ترکیه به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و سرزمینی ایران احترام کامل گذاشته و نسبت به حساسیت های پیرامون شعر قرائت شده نیز اطلاع کافی نداشته و آن را فقط در ارتباط لاچین و قره باغ می دانسته و به همین دلیل آن را در مراسم باکو خوانده است بدون اینکه از محتوای اصلی آن اگاهی داشته باشد.

عدم اطلاع اردوغان - گفتگوی وزیران خارجه ایران و ترکیه درباره شعرخوانی اردوغان

عدم اطلاع اردوغان – گفتگوی وزیران خارجه ایران و ترکیه درباره شعرخوانی اردوغان

دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این گفتگوی تلفنی با تاکید بر اهمیت روابط دوستانه و حاکی از احترام دو کشور و نیز روابط صمیمانه میان رئیس جمهور ترکیه و مقامات عالیه جمهوری اسلامی ایران، ابراز امیدواری کرد روابط دوجانبه در بستر اعتماد متقابل بیش از پیش گسترش یابد.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز پنجشنبه در جشن پیروزی جنگ آذربایجان در باکو، شعری در رابطه با رود ارس خواند که در آن شعر مردم خطه آذربایجان ایران خطاب قرار می گیرند. این شعر که به زبان ترکی است یکی از نمادهای جدایی طلبی پان ترکیسم ها است. این اظهارات اردوغان، با واکنش تند کاربران ایرانی در فضای مجازی از جمله در توییتر همراه شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
11 + 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان