عصر روشنگری – بیانگر جنبش فکری عمیقی درتاریخ وجدان غربی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۹

عصر روشنگری

عصر روشنگری را باید به عنوان ارزشیابی عقاید واصول فلسفی، مذهبی واجتماعی   که طی هجده قرن، تاریخ غرب ازآن متأثر گشته است. این دوران دراصل اولویت مفهوم فطری انسان برمفهوم کلیسایی او خلاصه می‌شد، نتیجه پایان بخشیدن به تسلط گذشته انسان برحال او به منظور تعیین آینده‌اش  به شمار می‌رود. اندیشه عصر روشنگری درجهت آزاد ساختن شناخت بشری از تعصبات فکری بود که انسان را به اطاعت کورکورانه از اصولی ضدانسانی وادار می‌کرد.روشنگري يعني بدگماني به همه اشکالِ آمريت، مگر آمريت هر فرد انساني و استيلاي او بر خودش. روشنگري يعني خصومت با هر نوع جادو و جمبل، سنت و تعصب، اسطوره و افسانه و در يک کلام نشاندن عقل به جاي همه اينها.

با توجه به این موارد، متفکران این عصربرای فهم هرچه بهتر وبیشتر سرشت انسانی، به کاوش وجستجوی آن درتمام زمینه‌های فلسفی وتجربی پرداختند. از این رو عصر روشنگری بیانگر جنبش فکری عمیقی درتاریخ وجدان غربی است. در حقیقت این جنبش مبداء حرکت جنبش های اجتماعی وفرهنگی عمیق تری چون انقلاب کبیر فرانسه ورمانتیسم  بود که تا به امروز تأثیرات ذهنی وعینی آن در جوامع غربی به چشم می خورد.

جوهره تفکرات عصر روشنگري

جوهره تفکرات عصر روشنگري، تبيين سه موضوع اساسي بشر بوده است این سه اصل عبارتد از:

  • حقيقت
  • خير
  • زيبايي شناسی

شرح مختصری در باب سه اصل عصر روشنگری

حقيقت، مفهومي عام بود که ذيل آن به علم و معرفت شناسي و مابعدالطبيعه يا به طور کلي تاملات فيلسوفانه و چگونگي حصول حقيقت از معبر اين معارف پرداخته مي شد. خير نيز مفهومي عام در باب سياست و اخلاق بود که فلسفه سياست و نظريه هاي سياسي و مذهب، ذيل آن قرار مي گرفتند. مفهوم عام زيبايي شناسي نيز کليتي بود که تبيين فلسفيِ هنرها زيرمجموعه آن به شمارمي رفتند. متفکران عصر رونگري، بسته به حوزه دانش خود در چارچوب يکي از اين سه مفهوم اساسي، انديشه هايي آفريدند که با اشکال قديمي تفاوت داشت.

سامان دهی ساختار مباحث فلسفه عقلي عصر روشنگري

شاکله مباحث فلسفه عقليِ عصر روشنگري را رنه دکارت سامان داد و فيلسوفان ديگر با پروراندن و جرح و تعديل و نقد آن دنباله کارش را گرفتند. نقطه عزيمت تفکر دکارتي اين بود که «در همه گزاره هايي که مي شود شک کرد، بايد شک کرد.» استدلال دکارت در اين زمينه اين بود که در قلمرو علم چيزي مطاع نيست مگر اينکه پژوهشگر از همه سدهاي ترديد عبور کند و به يقين برسد. همان گونه که رنه دکارتِ فرانسوي را سلسله جنبانِ فلسفه عقلانيِ عصر روشنگري مي دانند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0