عطار نیشابوری

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۶

زندگی عطار

عطار نیشابوری: نامش محمد، کنیه­اش ابوحامد، لقبش فریدالدین و تخلصش عطار بوده است. او در نیمه­های قرن ششم و ربع اول قرن هفتم می­زیسته، اهل نیشابور بوده است و چند کتاب منظوم و یک کتاب به نثر از او باقی است.عطار پزشک بوده و دکّان عطاری داشته است. عطار با هیچ درباری رابطه نداشته و ظاهراً زندگی او بیرون از سایه­های مستقیم قدرت شکل گرفته است. دلبستگی او به تصوّف و متصوّفه از آثارش به خصوص تذکرةالاولیاء پیداست. عطار خود در آغاز تذکره اشاره دارد که دوستیِ او به طایفۀ صوفیه از کودکی بوده ­است. پدر عطار با گروه متصوّفه ارتباط دوستانۀ وسیعی داشته ­است و چه بسا تمکّن مالی او امکان ترتیب مجالسی را برای گردهمایی دوستان و آشنایان صوفی رخصت می­ داده­ است. دربارۀ انقلاب درونی عطار افسانه­ ای در تذکره دولتشاه سمرقندی ذکر شده ­است. این افسانه دقیقاً با گفتمان درونی کتاب تذکرةالاولیاء تطبیق می­کند.

مرگ عطار

عطار به مرگ طبیعی نمرده، بلکه به دست کفّار تاتار شهید شده­ است. آنچه تقریباً پذیرفتنی است این است که وی شهید شده ­است و شهادت او در نیشابور بوده­ است.

آثار عطار

دیوان قصاید و غزلیات، منطق الطیر ، الاهی نامه ، اسرارنامه ،  مصیبت نامه ، مختارنامه ،خسرو نامه و  تذکرةالاولیاء از آثار مسلم وی است و آثاری همچون  جواهرنامه ، شرح القلب، آثاری هستند که به عطار منسوب شده اند منتها مورخان رد کرده اند.

تذکره الاولیا

اين كتاب عرفانی از يك مقدمه و ۷۲ باب تشكيل شده است كه هر يك به زندگي، حالات، انديشه‌ها و سخنان يكي از عرفان اختصاص دارد. نخستين باب به حالات و سخنان امام جعفر صادق (عليه السلام) و آخرين باب به حسين بن منصور پارسي معروف به حلاج (متوفي ۳۰۹). كتابي است عرفاني در شرح احوال بزرگان اولياء و مشايخ صوفيه به فارسي نوشته فريدالدين عطار نيشابوري. این کتاب يكي از پرنفوذترين و پراهميت‌ترين آثار صوفيان است. دانسته‌اند اين كتاب در كنار منطق‌الطير پرآوازه‌ترين اثر عطار نيشابوري است.تذكرة‌الاولياء از نخستين متون مهم تصوّف است كه به فارسي نوشته شد و به قول علّامه قزويني، از باب بيان مقامات عارفين و مناقب صوفيه و مكارم اخلاق مشايخ طريقت و سيرة اولياء و صالحين … اين كتاب اهميتي بسيار قوي دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان