عقاید یک دلقک – کتابی که نوبل ادبیات را برای نویسنده اش به ارمغان آورد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۸
عقاید یک دلقک - کتابی که نوبل ادبیات را برای نویسنده اش به ارمغان آورد

اثر برجسته هاینریش بل

کتاب عقاید یک دلقک اثر برجسته هاینریش بل می باشد که در سال ۱۹۷۲ جایزه ارزشمند نوبل ادبیات را نصیب نویسنده خود کرد. این جایزه به دلیل توانمندی نویسنده در خلق و پردازش شخصیت ها و تجدید حیات ادبیات کشور آلمان و همچنین جهان بینی گسترده در زمان خود به بل اهدا گردید. کتاب، داستان دلقک مشهوری به نام هانس شینر را روایت می کند. او در یکی از اجراهایش زمین می خورد و حالا از اوج به پایین آمده است. او ترسها، امیدها و شادی و غم هایش را زیر نقاب دلقکی پنهان کرده است.

عقاید یک دلقک - کتابی که نوبل ادبیات را برای نویسنده اش به ارمغان آورد

عقاید یک دلقک – کتابی که نوبل ادبیات را برای نویسنده اش به ارمغان آورد

عقاید یک دلقک

داستان این فرد در این کتاب مانند کسی است که در جزیره ای زندگی می کند. او خود را از باقی مردم و جامعه کنار کشیده است و تنها با همسرش در ارتباط است. در واقع همسر او پلی ارتباطی میان این دلقک و دنیای اطراف است. با رفتن ماری (همسرش) هانس شینر دچار حس پوچی شدیدی می شود.

شاید بتوان گفت قصد اصلی این کتاب انتقاد از جامعه کاتولیک است. در بخش های زیادی از کتاب به قضیه جدایی و طلاق شخصیت اول داستان اشاره شده و قوانین کاتولیک ها به چالش کشیده می شود. همچنین با اشاره به خانواده شینر، نگاهی به طبقه سرمایه دار جامعه نیز شده است.

این رمان نمایانگر جامعه آلمان تحت تأثیر هیتلر و سال‌های پس از جنگ است. داستان زوایای مختلفی از جامعه مثل عقاید سیاسی و مذهبی، مسائل زناشویی، تعارضات بین کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها، تأثیر جنگ بر خانواده‌ها و … را در آلمان پس از جنگ نقد می‌کند.

ساخت فیلم

رمان برجسته از هاینریش بل توسط محمد اسماعیل زاده به زبان فارسی ترجمه شده و از سوی انتشارات چشمه در ۳۵۳ صفحه در کشور ما نیز به چاپ رسیده است. این داستان با وجود مفاهیم عمیق و جالب، اما به دلیل انشعابات زیاد در ماجراها می تواند برای مخاطب خسته کننده هم بشود. در سال ۱۹۷۶ کارگردانی از کشور جمهوری چک به نام وویکش یاسنی بر اساس این رمان، فیلمی سینمایی نیز ساخته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان