علاوی – آیت الله سیستانی نامه نخست وزیر عراق را باز نکرد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۲۹

واکنش آیت‌الله سیستانی به نامه علاوی

محمد توفیق علاوی، حدود یک ماهی است که با حکم ریاست‌جمهوری عراق مامور تشکیل کابینه در عراق گشته است. محمد توفیق علاوی گفته است به زودی اعضای کابینه مستقل و متخصص خود را معرفی خواهد کرد و تا بتواند از پارلمان رای اعتماد اخذ کند.

صلاح العرباوی، نماینده جریان حکمت عراق ضمن اشاره به جریان ارسال نامه نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه به آیت‌الله سیستان،  مرجعیت عالی‌قدر شیعه در عراق، از بی طرف ماندن مرجعیت در روند انتخاب این کابینه خبر داد.

نامه نخست وزیر عراق به آیت الله سیستانی

صلاح العرباوی گفت مرجعیت نامه را باز نکرد.با این روند، آیت الله سیستانی از هرگونه اطلاع یافتن از ترکیب کابینه محمد توفیق علاوی و دخالت در این امر پرهیز کرده است.

العرباوی  در توئیت خود نوشت: «علاوی، یک پاکت نامه حاوی ترکیب کابینه خود را برای مرجعیت ارسال کرده تا نظر ایشان را در این‌بار جویا شود اما مرجعیت نامه را باز نکرده از هرگونه دخالت در این امر پرهیز کرده است. (این‌چنین به من اطلاع داده شده است)».

بحران نخست وزیری در عراق

با گذشت  یک ماه از اعلام کنارگیری رسمی عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری و حدود ۳۰ روز از مهلت ۱۵ روزه رئیس جمهور برای معرفی جایگزین وی، عراق همچنان در کش و قوس برای تعیین یک نخست وزیر موقت بوده است.

در این زمان بی ثباتی و خلا نخست وزیری  تا این زمان، محمد شیاع السودانی و اسعد العیدانی تا مرز نخست وزیری رفتند اما به دلیل  وضعیت خاص ساختار سیاسی و اجتماعی عراق، از سوی برهم صالح معرفی نشدند در زمان کنونی سمت نخست وزیری به محمد توفیق علاوی رسیده است.

محمد توفیق علاوی، از اوایل ماه جاری میلادی  با حکم ریاست‌جمهوری عراق مامور تشکیل کابینه در عراق گردیده است و همچنان اوضاع عراق در هاله ای از ابهام قرار دارد و تا رسیدن به ثبات همچنان مسیر پیچیده ای را  در پیش خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 + 20 =


اخبار

سینما و هنر

جهان