علت اختلال­های نوشتن

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۳

علت اختلال­های نوشتن

علت اختلال­های نوشتن برعکس وسعت بزرگ اطلاعاتی که درمورد  زبان شفاهی و اختلال­های خواندن وجود دارد ، اطلاعات  ما درمورد  علت شناسی، فرایند تحول و پیش­ اگهی اختلال­های زبان نوشتاری خیلی کم است. علارقم آنچه می دانیم  چند متغیری فرایند تحول نوشتاری این نکته را القا می­کند که اختلال­های زبان نوشتاری را می­توان به طیف وسیعی از علت­های زیستی، ژنتیکی، روانی – اجتماعی و محیطی  نسبت داد. در واقع، اگر درنظر بگیریم که برای تدوین افکار خویشتن، فرد نخست باید به آنها نظم دهد، توالی متناسب نکته های اصلی را مشخص نماید، نسبت به درستی نوشتۀ خود از لحاظ ترکیبی و دستوری مطمئن شود و بالاخره، کلمه­ها، جمله­ها و تمامی متن را به کمک نظام ترسیمی ـ حرکتی به گونه ای قابل فهم بیان نماید، به خوبی می­توانیم چند علتی بودن این فرایند را تبیین کنیم.

اختلال ریاضی

ناتواني ریاضی دلیلی برای فهمیدن است که کلا برای اشاره به اختلال در رشد مهارت­های ریاضی استفاده شده است، اما  به روش­های محاسبه استفاده شده برای حل مسائل حساب، بازنمایی و بازیابی عبارت­های حساب از حافظه بلندختم نمی شود. برای قرار گرفتن در طبقه بندی اختلال ریاضی باید عملکرد فردی درحساب اساساً زیر سن، توانایی­های هوشی وتحصیلی موردانتظار باشد و همچنین این اختلال باید بطور جدی برای پیشرفت تحصیلی یا زندگی روز مره مشکل ایجاد کند. بعلاوه اختلال ریاضی نباید به علت نقایص بینایی، شنوایی، جسمی، هیجانی وشرایط نا مناسب محیطی، فرهنگی یا آموزشگاهی باشد.

تاریخچه و طبقه بندی تطبیقی بیماری

ناتواني رياضي در مقایسه با سایر ناتوانی­های یادگیری بطور کامل مورد بررسی ومطالعه قرار نگرفته است. ریسپنس و وان یپرین (۱۹۹۷) سیر تاریخی طبقه­بندی اختلال ریاضی را طی دهه­های گذشته مشخص کرده­اند. در حالیکه اختلالات یادگیری مرتبط با زبان مثل اختلال گفتار در سیستم­های طبقه­ بندی طبقه­بندی بین المللی از سال ۱۹۵۲در DSM-I و ۱۹۵۷درICD-7 تعریف شده­اند؛ اصطلاح عقب ماندگی خاص حساب اولین بار در فصل تاخیرهای خاص رشدی، درسال ۱۹۷۵توسط راتر، شافرو شفرد (۱۹۷۵) به کار رفت و سپس درسال ۱۹۷۸ در ۹ ICD- وارد گردید. III – DSM اصطلاح اختلال رشدی حساب رادرسال ۱۹۸۵ در فصل اختلالات رشدی معرفی کرد، درIV -DSM اختلال ریاضی در فصل اختلالات یادگیری مطرح گردید.

میزان شیوع ناتواني ریاضی

معنی شیوع، تعیین و تشخیص تعداد  افراد دارای یک ویژگی یا اختلال در یک گروه سنی  نسبت به کل افراد مورد بررسی در یک دوره زمانی مشخص است.

 

 

 

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان