علی اکبر حق دوست – بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور ماه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۵

آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

علی اکبر حق دوست معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها  را طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ۱۵ شهریور ماه اعلام کرد.  علی اکبر حق دوست، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا روز گذشته در نشست خبری ویدیو کنفرانس  وزارت بهداشت اظهار کرد: در برخی شهر‌ها مجازی و در برخی شهر‌ها تلفیقی مجازی و حضوری خواهد بود. عمده ورودی جدید از کنکور به بهمن ماه منتقل می‌شود و تلاش می‌کنیم دانشجویان در شرف فارغ التحصیلی زودتر فارغ التحصیل شوند و به نوعی به خلوت شدن دانشکده‌ها کمک شود.

روند انتقال ویروس در کشورمان

معاون وزیر بهداشت  در مورد تاثیر رفتار‌های اجتماعی مردم ایران بر میزان شیوع ویروس کرونا گفت: کشور‌های مختلف فرهنگ‌های مختلفی دارند و در برخی کشور‌هایی مثل چین، رفتار مردم و قانون پذیری و زیرساخت‌ها و تجربه آن‌ها از ویروس‌های کرونای قبلی از کشور‌های اروپایی متفاوت است. این تفاوت رفتار در کشور‌های اروپایی هم وجود دارد. شاید در کشور ما علاقه به خانواده و پدر و مادر و مهمانی‌های خانوادگی یا این بحث‌های فرهنگی قوی‌تر از سایر کشور‌ها باشد. این رفتار‌های اجتماعی روی مدیریت ویروس کرونا تاثیر می‌گذارد

علی اکبر حق دوست – بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور ماه

وی گفت: بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت و اعداد رسمی، مرگ کرونا در افرادی حساب می‌شود که تست مولکولی آن‌ها مثبت باشد و افرادی که تست آن‌ها مثبت نباشد و حتی اگر علائم بالینی داشته باشند و فوت کنند، به عنوان فوتی ناشی از کرونا محسوب نمی‌شوند. وی در مورد کشورهای مختلف و آنچه در کشورمان رایج است گفت: در کشور دیگری ممکن است مردم در یکی از قهوه خانه‌ها بنشینند و با هم صحبت کنند یا در برخی کشور‌ها مدارس شبانه روزی رونق داشته باشد.

در ایران ماه مبارک رمضان و مراسم محرم را داریم که مباحث فرهنگی و موثر در چرخه انتقال بیماری محسوب می‌شود باید به روند انتقال ویروس در کشورمان نگاه کرد. وی به عنوان یک کارشناس بهداشتی تاکید کرد اگر کنترل بهتری می‌شد شاید درصدی از بار بیماری کمتر می‌شد. میزان فوتی این بیماری در کشور‌هایی که خودشان را با ایران مقایسه می‌کنند، به نسبت یک میلیون نفر در ایران مدیریت خوبی انجام شده است.

ایمن سازی فضا‌های دانشگاه‌ها

معاون وزیر بهداشت گفت: برخی ممکن است با نگاه بدبینانه بگویند مرگ و میر بیشتر از این موارد اعلام شده است. در کشور‌های مختلف تعریف‌ها یکسان نیست. برخی کشور‌ها می‌گویند اگر مرگ در بیمارستان نباشد مورد شمارش قرار نمی‌گیرد. اگر کسی بیماری مثل سرطان داشته باشد و فوت کند به حساب کرونا گذاشته نمی‌شود. وی افزود: در بدترین حالت اگر این موارد هم اصلاح شود، باز هم نسبت به جمعیت کشورمان، میزان مرگ عدد پایینی است. قسمتی از آن به علت مدیریت سلامت کشور است. باید از همکاران در بیمارستان‌ها تشکر کنیم. قسمتی هم به علت رعایت و همکاری مردم است.

وی درباره ایمن سازی فضا‌های دانشگاه‌ها هنگام بازگشایی دانشگاه‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: فضا‌های دانشکده‌ای، فضا‌های بیمارستانی و فضا‌های خوابگاهی در این زمینه مطرح است. قسمت عمده ایمن سازی با تدبیر‌هایی مثل خلوت کردن و کم کردن برخورد‌ها فراهم می‌شود. هماهنگی قابل قبولی در این زمینه‌ها انجام شده، اما حتما باید حضور فعال فیزیکی دانشجویان را کمتر از سال‌های گذشته کنیم تا استاندارد‌ها رعایت شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان