علی محمد افغانی ، شرح احوال و آثار

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۶

شرح احوال و آثار علی محمد افغانی

علی محمد افغانی: وی در سال ۱۳۰۴، در خانواده ای کارگر در کرمانشاه متولّد شد. تحصیلش را در آنجا گذراند. با وجود فقر همیشه یک شاگرد خوب بود. امّا به قول خودش بی هدف بودن در تحصیل و وضع خانوادگی نامناسب اسباب ترک تحصیل او را فراهم کرد و به کار در کنار پدرش مشغول شد.  دوره ای می خواست در شرکت نفت استخدام شود، امتحان ورودی اش را هم داد ولی از بدشانسی یادش رفت که نامش را یادداشت کند. در نهایت کس دیگری که از قضا دوستش بود نامش را بر برگه ی او نوشت و این طور بود که تصمیم گرفت دوباره به مدرسه رفته و به تحصیلش ادامه دهد. زبان انگلیسی را خوب می دانست. دانش زبانش به دوران قبل از دیپلم باز می گردد.

قبولی در رشته طب

آمده بود تهران تا در ارتش، طب بخواند. اگر میخواست به این رشته برود جایی در تهران برای ماندن نداشت. خودش می گوید: «وقتی در این رشته قبول شدم گفتند باید اول در رشته ی پیاده نظام نام نویسی کنی، الان دانشجوی پزشکی نمی گیریم. در آن دوره دانشکده ی افسری برای اولین بار از گروه های دیپلم دانشجو می گرفتند تا قبل از آن از دیپلم پائین تر دانشجو جذب می کردند، به این دلیل از این گروه دیپلمه، تعداد زیادی با اندیشه های سیاسی وارد دانشکده ی افسری شدند.»

فعالیت سیاسی

گروهی که با هم وارد دانشکده ی افسری ارتش شده بودند، فعالیت های سیاسی را آغاز کردند، شب نامه هایی را پخش کرده و نشریاتی نیز داشتند که به افشای مسائل پشت پرده ی ارتش می پرداختند. پس از سرنگونی حکومت مصدق و ۲۸ مرداد این گروه دستگیر شدند که افغانی نیز درمیان آنان بود. عدّه ای به اعدام وعدّه ای به حبس ابد محکوم شدند. او نیز ابتدا به اعدام، سپس در دادگاه تجدید نظر به حبس ابد محکوم شد، امّا بعد از ۵ سال با تخفیف آزاد شد.

شوهر آهو خانم

او شوهر آهو خانم را در همان دوران زندان نوشت. او می گفت: «هرچند این اثر را از بیرون کسی سفارش داده بود امّا داستان را خود تجربه کرده و دیده بودم. نوشتن آن در زندان سخت بود. ولی به هر حال در زندان هرکسی هنر خودش را رو می کرد. افغانی نیز«هنر نوشتن» خود را در آن دوران سخت زندان رو کرد.افغانی با آن که به جرم سیاسی به زندان افتاد، امّا هرگز نمی خواست کتاب سیاسی بنویسید، سیاسی نوشتن از نظر او بستگی به حسّاسیت خود نویسنده به سیاست دارد. امّا گاهی به صورت عقیده ی خود نویسنده در می آید او معتقد است که داستان سیاسی چارچوب خاصّی دارد و با آن که ۵ سال در زندان بود به خود اجازه نداد که تا حال خاطرات زندان را منتشر کند.

آثار افغانی

  1. «شوهر آهو خانم»،۲٫ «شادکامان درّه ی قره سو»، ۳٫ . «دکتر بکتاش»، ۴٫ سیندخت ۵٫ دختر دایی پروین ۶٫ شلغم میوه بهشته

خصائص آثار افغانی

«افغانی را بیشتر از همه به بالزاک تشبیه کرده اند. حوصله و دقّتی که در ترسیم فضای داستان و وارد کردن تدریجی افراد و سپس پی گیری رفتار و اعمال آن ها در طول داستان نشان می دهد از مسائلی است که داستان اورا شبیه بالزاک کرده است. حوادث در داستان های او به ترتیب زمانی، یکی پس از دیگری طرح می شوند.».

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 28 =


اخبار

سینما و هنر

جهان